Ale kino+
alekino+
Film. Najlepsi reżyserzy Hollywood: Taylor Hackford

Najlepsi reżyserzy Hollywood: Taylor Hackford

Hollywood's Best Film Directors: Taylor Hackford
film dokumentalny, USA, 2010, 26 min.

Premiera w Ale kino+: 24.06.2012 r.
343
Najlepsi reżyserzy Hollywood: Taylor Hackford

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których obrazy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem tego odcinka będzie twórca "Adwokata diabła" - Taylor Hackford.

Taylor Hackford karierę rozpoczynał jako twórca filmów dokumentalnych. Reportaże jego autorstwa dwukrotnie doceniono nagrodą Emmy. Podczas wieloletniej pracy w telewizji walczył o czas antenowy dla programów związanych z gwiazdami estrady. Muzyczne fascynacje widać też w jego filmach, takich jak "La Bamba" (1987) czy "Ray" (2004).

Przełomem w życiu zawodowym Hackforda był koniec lat 70., kiedy otrzymał Oscara za krótkometrażowy obraz "Teenage Father" (1979). Już rok później debiutował w fabule. "The Idolmaker", opowiadający o początkach rock'n'rolla, został dość dobrze przyjęty przez krytykę. Jednak o wiele większym sukcesem okazał się kolejny film Hackforda "Oficer i gentelman" (1982), który otrzymał pięć nominacji do Oscara. W 1995 roku reżyser zekranizował powieść Stephena Kinga "Dolores Claiborne". Dwa lata później nakręcił jeden z najważniejszych obrazów w swojej karierze "Adwokata diabła", w którym główne role zagrali Al Pacino i Keanu Reeves. Kolejną produkcją reżysera był "Dowód życia" (2000). Przy tym projekcie Hackford współpracował z polskim operatorem Sławomirem Idziakiem, natomiast do nakręconego w 2004 roku "Raya" zaangażował Pawła Edelmana. Filmowa biografia Raya Charlesa otrzymała aż sześć nominacji do Oscara, dwie nominacje do Złotych Globów i cztery do nagrody BAFTA.

Taylor Hackford był trzykrotnie żonaty. Obecną partnerką reżysera jest aktorka Helen Mirren.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...