Ale kino+
alekino+
Film. NAJLEPSZE W ŚWIECIE

NAJLEPSZE W ŚWIECIE


film obyczajowy, Polska, 1977, 89 min.
reżyseria: Stanisław Jędryka
obsada: Emilia Krakowska, Maciej Góraj, Maria Góral, Mariusz Borecki
Premiera w Ale kino+: 7.08.2010 r.
4.50
343
18 głosy | 235 miejsce w rankingu
NAJLEPSZE W ŚWIECIE

Historia wrażliwego dziesięciolatka, który rozpaczliwie walczy o uczucie ojczyma.

Dziesięcioletni Kajetan (Mariusz Borecki) jest świadkiem, jak młody porucznik, Wandalin Gdowski (Maciej Góraj), obezwładnia niebezpiecznego szaleńca. Zafascynowany bohaterskim wyczynem porucznika chłopiec bardzo chciałby go poznać. Ku swojemu zdziwieniu i ogromnej radości pewnego dnia zastaje Gdowskiego we własnym domu. Na dodatek matka (Emilia Krakowska) oznajmia chłopcu o planowanym ślubie z wojskowym. Ojczym od początku traktuje Kaja jak własnego syna, poświęcając mu wiele czasu i zainteresowania. Nagła śmierć chorej na serce matki sprawia, że chłopiec boi się utracić względy, obcego przecież, mężczyzny. Aby zwrócić na siebie uwagę ojczyma i zdobyć uznanie w jego oczach, wraz z kolegą wyrusza zapolować na wilki w Bieszczadach.

"Najlepsze na świecie" to kolejny film w dorobku STANISŁAWA JĘDRYKI, w którym reżyser pozostaje wierny tematyce dziecięcej i młodzieżowej. Twórca kultowych dziś seriali, jak "Podróż za jeden uśmiech", "Wakacje z duchami", "Stawiam na Tolka Banana", czy "Szaleństwo Majki Skowron", raz jeszcze podejmuje problem samotnych dzieci pozbawionych rodzicielskiej opieki i wszelkimi sposobami walczących o pozyskanie uczuć najbliższych. Film oparty został na poczytnej wśród nastolatków w latach 70. książce Marii Ślipek. Zdjęcia do niego zrealizował ceniony operator Wiesław Zdort, pracujący m.in. przy "Soli ziemi czarnej" Kazimierza Kutza i "Słońce wschodzi raz na dzień" Henryka Kluby.

Główne role dziecięce powierzone zostały debiutującemu na ekranie Mariuszowi Boreckiemu i Andrzejowi Piechockiemu, który grał już w dwóch poprzednich filmach Jędryki ("Koniec wakacji", "Szaleństwo Majki Skowron"). W matkę Kaja wcieliła się Emilia Krakowska a ojczyma zagrał laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za kreację w "Ciemnej rzece", Maciej Góraj.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...