Ale kino+
alekino+
Film. Najsamotniejsza z planet

Najsamotniejsza z planet

The Loneliest Planet
thriller, USA/Niemcy 2011, 113 min.
reżyseria: Julia Loktev
obsada: Gael Garcia Bernal, Gael García Bernal, Gael García Bernal, Hani Furstenberg
Premiera w Ale kino+: 22.11.2012 r.
2.50
343
15 głosy | 56 miejsce w rankingu
Najsamotniejsza z planet

Alex i Nica, amerykańscy 30-latkowie, to zagorzali backpackersi, wierzący w moc przygody, omijanie szlaków turystycznych i nudnych biur podróży. Kilka miesięcy przed zaplanowanym ślubem, w poszukiwaniu nowych doznań docierają do Gruzji, wynajmują lokalnego przewodnika i udają się na wyprawę w góry Kaukazu.

Pierwsze dni mijają w atmosferze beztroski i wesołych rozmów z w cieniu zapierających dech krajobrazów. Okazuje się jednak, że bohaterowie nie są sami w dzikich górach, a chwilowy akt tchórzostwa Alexa sprawi, że relacja między zakochanymi już nigdy nie będzie taka sama.

Pokazywana w konkursie głównym festiwalu w LOCARNO "Najsamotniejsza z planet" to iście międzynarodowe przedsięwzięcie, dobitnie pokazujące, jak bardzo skurczył się dziś świat. Wyprodukowany w Niemczech film amerykańsko-rosyjskiej reżyserki Julii Loktev rozgrywa się w Gruzji, a w jego głównych bohaterów wcielają się - pochodzący z Meksyku gwiazdor młodego pokolenia Gael Garcia Bernal oraz obiecująca aktorka izraelska Hani Furstenberg.

Film jest luźną adaptacją opowiadania "Expensive trips nowhere" Toma Bissella. To historia miłości, zdrady i wybaczenia, wnikliwe studium związku wystawionego na próbę na skutek jednego nieprzemyślanego gestu. JULIA LOKTEV - autorka scenariusza i reżyserka, pokazuje jak dalece wspólne podróżowanie testuje relacje między ludźmi i ich wzajemne zaufanie, oraz bada co dziś oznacza być kobietą i mężczyzną, balansując między nowoczesnym równouprawnieniem, a staroświeckim konceptem silnego mężczyzny i bezbronnej kobiety. Krytyczny moment wyprawy staje się testem męskości Alexa, który ten - według Niki - oblewa.

Oryginalny tytuł to również ironiczne odniesienie do biblii żądnych przygód podróżników - przewodników turystycznych Lonely Planet - krytykowanych za jednostronną, uproszczoną, często stereotypową wizję świata i ludzi.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: FILMY ŚWIATA - NAJSAMOTNIEJSZA Z PLANET (materiał wideo 15:00 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Filmy Świata

SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...