Ale kino+
alekino+
Film. NAJSZCZĘŚLIWSZA DZIEWCZYNA NA ŚWIECIE

NAJSZCZĘŚLIWSZA DZIEWCZYNA NA ŚWIECIE

Cea mai fericita fata din lume
obyczajowy, Rumunia/Holandia, 2009, 90 min.
reżyseria: Radu Jude
obsada: Andreea Bosneag, Serban Pavlu, Vasile Muraru, Violeta Haret
Premiera w Ale kino+: 11.08.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 515 miejsce w rankingu
NAJSZCZĘŚLIWSZA DZIEWCZYNA NA ŚWIECIE

Gorzka satyra na funkcjonowanie reklamy, a także na konsumpcjonizm i owładniętych nim ludzi. Wyróżniony na festiwalach w Sofii i Berlinie kolejny owoc młodego kina rumuńskiego, które zdobywa publiczność na całym świecie.

Uczennica liceum Delia (Andreea Bosneag) mieszka z rodzicami na rumuńskiej prowincji. Pewnego dnia spełnia się jej marzenie: wygrywa główną nagrodę w konkursie organizowanym przez producenta napojów owocowych - samochód marki Dacia. Wraz z rodzicami udaje się do stolicy po odbiór wygranej. Siedemnastolatka ma także wziąć udział w kręceniu reklamówki telewizyjnej, w której ma pokazać, że jest najszczęśliwszą dziewczyną na świecie. W Bukareszcie wszystko się jednak komplikuje. Rodzice już wcześniej zaplanowali sprzedać nagrodę córki i zainwestować w pensjonat. Atmosfera na planie zdjęciowym przynosi Delii dalsze rozczarowania.

"Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie" to fabularny debiut RADU JUDE. Reżyser i współautor scenariusza pracował wcześniej przy filmach krótkometrażowych. Był także asystentem reżysera przy filmach "Amen." (2002) Costy-Gavrasa i "Śmierć pana Lazarescu" (2005) Cristi Puiu. Współpracował również przy kręceniu około stu reklam. W swoim filmie udało mu się stworzyć psychologiczny portret społeczeństwa ogarniętego żądzą pieniądza i łatwego zysku. Obraz Radu Jude, podobnie jak "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" Cristiana Mungiu, czy "Śmierć pana Lazarescu" Cristi Puiu, po raz kolejny dowodzi, że Rumunia to obecnie jedno z najciekawszych miejsc na filmowej mapie Europy. W tym dwudziestomilionowym państwie, w którym w ciągu dekady od upadku komunizmu przemysł filmowy praktycznie nie istniał, nagle zaczęły powstawać dojrzałe produkcje, zbierające nagrody na najważniejszych festiwalach.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...