Ale kino+
alekino+
Film. NAJWIĘKSZY KOCHANEK ŚWIATA

NAJWIĘKSZY KOCHANEK ŚWIATA

The World's Greatest Lover
komedia, USA, 1977, 86 min.
reżyseria: Gene Wilder
obsada: Carol Kane, Dom DeLuise, Fritz Feld, Gene Wilder
Premiera w Ale kino+: 22.04.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 565 miejsce w rankingu
NAJWIĘKSZY KOCHANEK ŚWIATA

Prowincjonalny piekarz, Rudy Valentine, chce zostać nowym Rudolfem Valentino. Kiedy wydaje się, że Hollywood ma już u swoich stóp, jego żona porzuca go dla prawdziwego Valentino.

Era kina niemego. Rainbow Studio, jedna z najbardziej liczących się wytwórni w Hollywood, zaczyna tracić swój prestiż i znaczenie na rynku. Dla konkurencji pracuje bowiem największa gwiazda, filmowy amant uwielbiany przez miliony kobiet - Rudolf Valentino. W tej sytuacji szef Rainbow Studio postanawia znaleźć nową gwiazdę. Ogłasza casting na największego kochanka świata, na który - wśród tysięcy innych kandydatów - zgłasza się neurotyczny piekarz z Milwaukee, Rudy Valentine (Gene Wilder). Do Hollywood przybywa ze swoją młodą żoną, Annie (Carol Kane) i od razu wybiera się na przesłuchanie. To wypada bardzo pomyślnie, ale zbiega się z osobistym dramatem Rudy'ego. Jego żona bowiem nieoczekiwanie porzuca go dla... prawdziwego Valentino, o którym zawsze skrycie marzyła. Wstrząśnięty Rudy poprzysięga odzyskać Annie - podszywa się pod Valentino i zaczyna uwodzić własną żonę.

GENE WILDER, reżyser, scenarzysta, producent, a także odtwórca głównej roli w "Największym kochanku świata", z wykształcenia jest humanistą. Swojej komediowej kariery nigdy nie planował. W latach 60. stał się dość popularnym aktorem scen Broadway'u i zaprzyjaźnił się z Melem Brooksem. Brooks przygotowywał się właśnie do realizacji swojego debiutu "Producenci" (1968) i namówił Wildera, aby zagrał tam jedną z głównych ról. Wilder miał wówczas niewielkie doświadczenie filmowe - zaledwie dwie epizodyczne role, m.in. w "Bonnie i Clyde". W filmie Brooksa wypadł jednak znakomicie: objawił swój niezwykły talent komediowy i zyskał nominację do Oscara. Trzy lata później zagrał główną rolę w filmie "Willy Wonka i fabryka czekolady" Mela Stuarta, a rok później w słynnej komedii Woody'ego Allena "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać". W epizodzie "Co to jest sodomia?" wcielił się w postać psychiatry, który z miłości do owcy porzuca żonę i próbuje ułożyć sobie życie z czworonogiem. Aktorskie sukcesy rozbudziły w Wilderze apetyt na reżyserię - w 1975 roku na ekrany weszły jego "Przygody najsprytniejszego z braci Holmesów", a rok później właśnie "Największy kochanek świata".

Prywatne życie komika pod koniec lat 80. dotknęła tragedia - jego żona, aktorka Gilda Radner, zmarła na raka. Wilder dopiero po kilku latach pokonał depresję i zdecydował się na nowy związek. Wkrótce również u niego stwierdzono nowotwór. Po dwóch latach leczenia Wilder pokonał chorobę. Dziś ten niezwykły komik rzadko gości na ekranie. Za to ma kilka gotowych scenariuszy. Jeden z nich opowiada o pacjencie szpitala psychiatrycznego, który zostaje wypuszczony na wolność i próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości - to niełatwe, tym bardziej, że uważa siebie za Freda Astaire'a.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...