Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. NAPRAWDĘ WCZORAJ

NAPRAWDĘ WCZORAJ


film psychologiczny, Polska, 1963, 81 min.
reżyseria: Jan Rybkowski
obsada: Andrzej Łapicki, Beata Tyszkiewicz, Gustaw Holoubek, Wiesław Gołas
Premiera w Ale kino+: 22.02.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 35 miejsce w rankingu
1
2

Znany pisarz Nowak (Andrzej Łapicki) spotyka przypadkowo Ewę (Beata Tyszkiewicz), dziewczynę z którą przed laty łączyło go uczucie. Ewa była wówczas początkującym historykiem sztuki, Nowak młodym dziennikarzem.

Oboje poznali się na wybrzeżu, a połączyło ich poszukiwanie zabytkowego dzieła sztuki, Tryptyku Eryka Pomorskiego. Jednak ich motywy były skrajnie różne - Ewa interesowała się tryptykiem ze względów naukowych, Nowak planował wywieźć go z Polski i sprzedać na Zachodzie. Z miłości do dziewczyny zrezygnował z tego zamiaru, Ewa jednak zniknęła. Ponowne spotkanie ożywia w nim dawne namiętności, ale dla Ewy do przeszłości nie ma powrotu.

"Naprawdę wczoraj" jest próbą połączenia kilku gatunków: kina sensacyjnego, komedii, satyry na polską inteligencję lat 60. i, może w największym stopniu, psychologicznie potraktowanej historii miłosnej. Reżyser JAN RYBKOWSKI> jest znany jako twórca znakomitych komedii satyrycznych o przygodach pana Anatola (cykl rozpoczął "Kapelusz pana Anatola" z 1957), a także jako wybitny realizator seriali telewizyjnych. W dorobku reżysera znajduje się m.in. "Rodzina Połanieckich" i niezrównana ekranizacja "Kariery Nikodema Dyzmy" z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej. W "Naprawdę wczoraj" filmowiec sięgnął po prozę autora "Złego", Leopolda Tyrmanda. Pisarz osobiście zaadaptował swoją powieść "Siedem dalekich rejsów" na scenariusz. Wspólnie z Rybkowskim starali się nawiązać do doświadczeń francuskiej Nowej Fali: w prowadzonej w dwóch planach czasowych narracji można dopatrzeć się inspiracji dokonaniami Godarda i Truffauta.


Źródło zdjęć: www.filmpolski.pl
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...