Ale kino+
alekino+
Film. NARZECZONA POTWORA

NARZECZONA POTWORA

Bride of the Monster
horror, USA, 1955, 68 min.
reżyseria: Edward D. Wood Jr.
obsada: Bela Lugosi, Loretta King, Tony McCoy, Tor Johnson
Premiera w Ale kino+: 5.12.2005 r.
4.53
343
77 głosy | 533 miejsce w rankingu

"Narzeczona potwora" to obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników złych filmów.

Autorem tej zdumiewającej, nieintencjonalnej komedii pomyłek jest Ed Wood, otoczony kultem amator obwołany "najgorszym reżyserem w historii kina". I rzeczywiście - porównanie z "Narzeczoną potwora" wytrzymują tylko inne "dzieła" Wooda, takie jak "Plan 9 z kosmosu"; rzecz jest w swoim gatunku niepowtarzalna.

Demoniczny doktor Vornoff (legendarny Bela Lugosi) snuje w swoim położonym pośrodku posępnego bagna laboratorium plany przejęcia władzy nad światem. Szalony naukowiec zamierza urzeczywistnić ten śmiały zamiar poprzez hodowlę nadludzi. Porywa z okolicy przypadkowych mieszkańców, zabiera do swej tajemnej siedziby i zakłada im na głowy specjalny "atomowy hełm" własnego pomysłu. Nuklearne urządzenie ma zmieniać zwykłych zjadaczy chleba w supermanów, ale póki co tylko zabija ofiary. Vornoffowi udało się jak dotąd "wyhodować" w ten sposób jedynie niejakiego Lobo (Tor Johnson) - osobnika obdarzonego nadludzką siłą, ale jednocześnie bliskim zeru ilorazem inteligencji. Niezrażony niepowodzeniami szalony naukowiec kontynuuje zbrodnicze eksperymenty, rzucając ich ofiary na pożarcie czającej się nieopodal laboratorium ludożerczej, gigantycznej ośmiornicy. Nikczemna działalność trwa do dnia, w którym w ręce Vornoffa wpada wścibska reporterka Janet Lawton (Loretta King). Ociężały umysłowo Lobo zakochuje się w dziewczynie i buntuje się przeciw swemu mistrzowi.

"Narzeczona potwora" to typowy dla EDA WOODA oszałamiający koktajl reżyserskich pomyłek, katastrofalnego aktorstwa, żenujących dialogów, realizacyjnej nieudolności oraz rozbrajająco nieporadnych efektów specjalnych. Wśród tych ostatnich szczególną atrakcją jest pożerająca kolejnych bohaterów monstrualna ośmiornica. Desperacko walczący z brakiem funduszy Ed Wood ukradł kukłę potwora z rekwizytorni Republic Studios. Nie udało mu się jednak zdobyć napędzającego ośmiornicę silnika. W rezultacie kukła była zupełnie bezwładna i w ruch musieli wprawiać ją grający ofiary aktorzy, którzy sami oplątywali się mackami ośmiornicy. Najważniejszym powodem do obejrzenia "Narzeczonej potwora" jest jednak Bela Lugosi. Legendarny, pochodzący z Węgier aktor, największy odtwórca roli Draculi w historii kina grozy, miał podczas kręcenia filmu Wooda 73 lata i był wrakiem człowieka. Uzależniony od narkotyków, zdziwaczały i schorowany Lugosi z wielkiej gwiazdy stoczył się do pozycji tonącego w długach, zapomnianego starca, wegetującego na marginesie Hollywood. Pod koniec życia jedynym filmowcem, który chciał z nim pracować był Ed Wood. W "Narzeczonej potwora" Lugosi zagrał ostatnią rolę, w której wypowiada kwestie. Węgier zdążył jeszcze rozpocząć zdjęcia do następnego filmu Wooda, "Planu 9 z kosmosu", ale zmarł na samym początku produkcji. Rolę w "Narzeczonej potwora" trudno byłoby uznać za wybitną, ale w kreacji Lugosiego pod powierzchnią papierowej, groteskowej postaci, którą napisał dla aktora Wood, można odnaleźć rys autentycznego tragizmu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...