Ale kino+
alekino+
Film. NASZ CZŁOWIEK W HAWANIE

NASZ CZŁOWIEK W HAWANIE

Our Man in Havana
dramat obyczajowy, Wlk. Brytania,1959, 103 min.
reżyseria: Carol Reed
obsada: Alec Guinness, Burl Ives, Ernie Kovacs, Maureen O'Hara
Premiera w Ale kino+: 24.11.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 645 miejsce w rankingu

Akcja czarnej komedii zrealizowanej na podstawie powieści Grahama Greena przez mistrza dreszczowca kryminalnego Carola Reeda ("Niepotrzebni mogą odejść", "Trzeci człowiek") rozgrywa się w przedrewolucyjnej, przedcastrowskiej Hawanie.

Niepozorny reprezentant firmy sprzedającej odkurzacze, Wormold (Alec Guinnes), zostaje prawie niepostrzeżenie dla siebie wciągnięty do brytyjskiej siatki wywiadowczej. Nie mając za grosz talentów szpiegowskich ani możliwości zdobywania użytecznych informacji, zaczyna je zmyślać, aby zadowolić swoich chlebodawców. Robi to tak dobrze, że zachwyceni rezultatami panowie z królewskiej tajnej służby przydzielają mu do pomocy dwóch współpracowników - radiooperatora i piękną sekretarkę Beatrice (Maureen O'Hara), na której powaby Wormold nie pozostaje obojętny. Nad jego głową zbierają się jednak ciemne chmury. Spreparowane przez Wormolda kompletnie wyssane z palca rewelacje o sekretnych, cudownych broniach wywołują lawinę krwawych wydarzeń. Giną dwaj niewinni ludzie, a życiu "naszego człowieka w Hawanie", jak mówią o nim szefowie, zaczyna grozić poważne niebezpieczeństwo.

Film znakomicie, z nerwem, choć także i z przymrużeniem oka oddaje niespokojnego ducha czasów żelaznej kurtyny i zimnej wojny, która na froncie wywiadowczym nieraz zmieniała się w gorącą. GRAHAM REED znakomicie łączy wątki satyryczne z elementami politycznego thrillera i na brak emocji w jego filmie nie można narzekać.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...