Ale kino+
alekino+
Film. Nasza Ameryka

Nasza Ameryka

In America
dramat, Irlandia/Wlk. Brytania, 2002, 102 min.
reżyseria: Jim Sheridan
obsada: Ciaran Cronin, Djimon Hounsou, Emma Bolger, Paddy Considine, Samantha Morton, Sarah Bolger
Premiera w Ale kino+: 10.08.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 549 miejsce w rankingu
Nasza Ameryka
© Fox

Nominowany do Oscara za scenariusz film w reżyserii Jima Sheridana, twórcy "W imię ojca", czy "Mojej lewej stopy". W rolach głównych występują Paddy Considine oraz nominowani do Nagrody Akademii Samantha Morton i Djimon Hounsou.

Johnny (Paddy Considine) i Sarah (Samantha Morton) stracili niedawno kilkuletniego synka Frankiego. Aby zapomnieć o tragedii, opuszczają rodzinną Irlandię i wyruszają wraz z dwiema córkami - Christy (Sarah Bolger) i Ariel (Emma Bolger) - do Ameryki. W Nowym Jorku chcą zacząć wszystko od nowa. Ale nie jest to takie łatwe. Bolesne wspomnienia wciąż wracają. Rodzina zamieszkuje w starej kamienicy na Manhattanie mając za sąsiadów rozmaitych ekscentryków i żebraków. Oszczędności szybko się kończą, a Johnny, z zawodu aktor, nie może znaleźć odpowiedniego zajęcia. Sarah podejmuje więc pracę w pobliskiej lodziarni. W nowym środowisku najszybciej adaptują się Christy i Ariel. Dziewczynki postrzegają miasto jako baśniowe miejsce, pełne magii i czarów. Szybko zaprzyjaźniają się też z ekscentrycznym sąsiadem Mateo (Djimon Hounsou).

JIM SHERIDAN to twórca m.in. tak głośnych filmów, jak "Moja lewa stopa" (1989), "W imię ojca" (1993), czy "Bokser" (1997). "Naszą Amerykę" oparł na własnych przeżyciach, a przy pisaniu scenariusza, za który otrzymał nominację do Oscara, pomagały mu jego córki Naomi i Kirsten. W postaci głównych bohaterów wcielili się znakomici aktorzy: Paddy Considine oraz nominowani do Oscara za swoje role Samantha Morton oraz Djimon Hounsou. Film otrzymał również m.in.: Independent Spirit Award za zdjęcia i rolę Djimona Hounsou, Nagrodę Stanleya Kramera na PGA Golden Laurel Awards, Young Artist Award dla Emmy Bolger oraz Nagrody Publiczności na AFI Fest i FF High Falls.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...