Ale kino+
alekino+
Film. NASZA PIOSENKA

NASZA PIOSENKA

Our Song
dramat obyczajowy, 2000, USA, 93 min.
reżyseria: Jim McKay
obsada: Anna Simpson, Kerry Washington, Marlene Forte, Melissa Martinez
Premiera w Ale kino+: 24.01.2004 r.
343

Nominowany do Grand Prix na festiwalu w Sundance film Jima McKay'a ("Gril's Town") to opowieść o wchodzeniu w dorosłe życie trzech nastolatek z Brooklynu.

Bohaterki filmu pochodzą z okolicy, w której przemoc i patologie społeczne są smutną codziennością. Zamieszkana głównie przez Afro-amerykanów i Latynosów dzielnica to klasyczne "trudne przedmieście" - większość żyjących tu nastolatków ma marne widoki na przyszłość. Tymczasem pewnego upalnego lata trzy przyjaciółki uświadamiają sobie, że już wkrótce będą musiały dokonać pierwszych poważnych życiowych wyborów. Szkoła, do której dotąd chodziły, zostaje zamknięta, kończy się beztroski czas licealnych przygód. Jedna z dziewcząt chce kontynuować naukę, druga pracuje na marnie płatnym etacie i snuje marzenia o karierze filmowej. Trzecia zachodzi w ciążę i odkrywa, że jej chłopak jest kompletnie nieprzygotowany do ojcostwa - prawdopodobnie, tak jak wiele innych nastolatek z sąsiedztwa, czeka ją los samotnej matki. Ucieczką przed codziennymi problemami i zarazem źródłem siły trzech bohaterek jest Jackie Robinson Steppers Marching Band - słynna na Brooklynie uliczna orkiestra złożona z dzieciaków pochodzących z "gorszych" dzielnic miasta.

Inspiracją dla powstania filmu JIMA MCKAY'A była Jackie Robinson Steppers Marching Band - autentyczna orkiestra z Brooklynu, która zrobiła na reżyserze takie wrażenie, że postanowił zbudować wokół niej opowieść. McKay umieścił w prawdziwym zespole trzy fikcyjne, ale bardzo wiarygodne bohaterki, by z wnikliwością i psychologiczną finezją przyglądać się ich trudnemu wejściu w dorosłość. Tłem historii są pokazane bez osłonek brutalne realia życia w Crown Heights, cieszącej się złą sławą afro-amerykańskiej dzielnicy Brooklynu. Połączenie społecznego realizmu z subtelnymi portretami niebanalnych postaci zaowocowało kawałkiem świetnego, niezależnego kina - filmem wrażliwym, słodko-gorzkim w tonie, wzbogaconym o kapitalne kreacje trójki utalentowanych debiutantek, Kerry Washington, Anny Simpson i Melissy Martinez.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...