Ale kino+
alekino+
Film. NAWAŁNICA

NAWAŁNICA

Stormy Weather
dramat psychologiczny, Belgia/Islandia/Francja, 2003, 87 min.
reżyseria: Sólveig Anspach
obsada: Baltasar Kormakur, Didda Jonsdottir, Elodie Bouchez, Élodie Bouchez, Ingvar Eggert Sigurdsson
Premiera w Ale kino+: 10.06.2006 r.
4.60
343
69 głosy | 587 miejsce w rankingu

Opowieść o niekonwencjonalnej relacji między doktor psychiatrii a jej chorą umysłowo pacjentką z Islandii - w roli głównej Élodie Bouchez, czyli Isa z "Wyśnionego życia aniołów".

Loa (Didda Jónsdóttir), mieszkanka Islandii, cierpi na rzadką chorobę umysłową. Co jakiś czas porzuca swoją rodzinę, męża i dzieci, po czym wyrusza w świat bez wyraźnego celu. Jedna z takich podróży prowadzi ją do Francji, gdzie trafia do szpitala dla psychicznie chorych. Nikt nie zna jej tożsamości - Loa nie mówi i nie ma przy sobie żadnych dokumentów. W szpitalu trafia pod opiekę ambitnej i niekonwencjonalnej doktor Cory (Élodie Bouchez), którą z pacjentką szybko zaczyna łączyć głęboka, już nie tylko zawodowa więź. Podczas nieobecności psychiatry w szpitalu Interpol, któremu udało się ustalić tożsamość kobiety, odsyła jednak Loę do Islandii. Zrozpaczona Cora postanawia podążyć za swoją pacjentką i zrobić wszystko - nawet jeśli będzie to niezgodne z prawem - aby Loa wróciła do przerwanej terapii.

SÓLVEIG ANSPACH, reżyserka i współscenarzystka "Nawałnicy", obok charyzmatycznej piosenkarki Björk i reżysera Dagura Kári ("Noi albinoi", "Zakochani widzą słonie"), zalicza się do najbardziej znanych i cenionych na świecie Islandczyków. Absolwentka słynnej paryskiej La FEMIS (studia ukończyła z pierwszą lokatą) nakręciła do tej pory trzy filmy, z których każdy zdobył duże uznanie wśród krytyków i jurorów międzynarodowych festiwali. Debiutancki "Haut les coeurs!" nagrodzono na Flanders International Film Festival, a kolejny obraz "Made in the USA" otrzymał w Cannes François Chalais Award. W nominowanej do Edda Award (najważniejszej islandzkiej nagrody filmowej) "Nawałnicy", obok debiutującej na ekranie Diddy Jónsdóttir, zagrała jedna z najlepszych francuskich aktorek młodego pokolenia Élodie Bouchez. Uczennica katolickiego liceum im. św. Tomasza z Akwinu, która maturę zdała w wieku 16 lat, a na wielkim ekranie zadebiutowała już rok później w ostatnim obrazie Serge'a Gainsbourga, francuskiego muzyka, poety, piosenkarza, aktora i filmowca. Choć jego "Stan the Flasher" (1990) przeszedł bez echa, młodziutką Bouchez zauważył André Téchiné, który cztery lata później powierzył jej główną rolę w melancholijnym dramacie o dojrzewaniu "Dzikie trzciny", co przyniosło aktorce pierwszego w karierze Cezara. Swoją najwybitniejszą kreację Francuzka stworzyła jednak w głośnym obrazie "Wyśnione życie aniołów" (1998) Ericka Zonki, za który odebrała aktorską nagrodę w Cannes, kolejnego Cezara oraz Europejską Nagrodę Filmową.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...