Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. NAWIEDZONY DWÓR

NAWIEDZONY DWÓR

The Haunted Mansion
horror, USA, 2003, 85 min.
reżyseria: Rob Minkoff
obsada: Eddie Murphy, Jennifer Tilly, Marsha Thomason, Nathaniel Parker, Terence Stamp
Premiera w Ale kino+: 24.04.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 77 miejsce w rankingu
NAWIEDZONY DWÓR

Eddie Murphy w roli pochłoniętego pracą agenta nieruchomości, który trafia do tytułowego nawiedzonego dworu.

Jim Evers (Eddie Murphy) z powodzeniem zajmuje się handlem nieruchomościami. Wiecznie zapracowany zaniedbuje jednak żonę Sarę (Marsha Thomason) i dwójkę dzieci. W końcu decyduje się zrobić sobie wolne i spędzić weekend za miastem. Plany ulegają zmianie, kiedy Sara w środku nocy odbiera telefon z okazyjną ofertą kupna zabytkowego domu w Luizjanie. W Jimie natychmiast odzywa się dusza handlowca i zamiast nad jezioro zabiera całą rodzinę do wiktoriańskiego dworu. W okazałej posiadłości zastają jedynie ekscentrycznego właściciela (Nathaniel Parker), przyprawiającego o gęsią skórkę kamerdynera (Terence Stamp) i dwójkę służących. Nie mija wiele czasu, gdy okazuje się, że dom jest nawiedzony przez duchy. Na domiar złego nad jego właścicielem ciąży klątwa, a kluczem do jej rozwiązania jest poślubienie przez niego żony Jima. Nawiedzone domy pojawiały się już w epoce romantyzmu w utworach E.A. Poego a następnie w prozie H.P. Lovercrafta. Ich filmowy potencjał wykorzystywali zarówno twórcy kina klasy "B" (np. Roger Corman), jak i mistrzowie - dość wspomnieć "Lśnienie" Stanleya Kubricka czy "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego. "Nawiedzony dwór" to po "Piratach z Karaibów" kolejna superprodukcja zainspirowana jedną z wielkich atrakcji disneyowskiego parku rozrywki. Twórcy produkcji, na czele z reżyserem ROBEM MINKOFFEM, zadbali o odpowiednie połączenie dreszczu emocji i komediowych elementów. Siłą filmu są dopracowane w najdrobniejszym szczególe efekty specjalne i równie pieczołowita scenografia. Zadbał o nią John Myhre, znany z pracy przy takich filmach, jak "Elizabeth" i "Chicago", za które przyznano mu Oscara. Zamiast naśladować architekturę konkretnej epoki, Myhre zdecydował się na mieszankę stylów, inspirowaną zarówno disneyowskim widowiskiem, jak i bogatą ikonografią horrorów.

W obsadzie filmu pierwsze skrzypce gra Eddie Murphy, od blisko trzech dekad sprawdzający się w komediach i filmach familijnych. Komikowi kroku dotrzymuje obdarzony charakterystyczną urodą Terence Stamp w roli demonicznego kamerdynera Ramsleya.

"Nawiedzony dwór" okazał się komercyjnym sukcesem przynosząc studiu Disneya 182 milionów dolarów przy 90-milionowym budżecie.

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...