Ale kino+
alekino+
Film. NAWIEDZONY

NAWIEDZONY

Haunted
thriller, Wlk. Brytania/USA, 1995, 104 min.
reżyseria: Lewis Gilbert
obsada: Aidan Quinn, Anthony Andrews, John Gielgud, Kate Beckinsale
Premiera w Ale kino+: 30.06.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 456 miejsce w rankingu

Rzecz dzieje się Wielkiej Brytanii, w latach międzywojennych. Profesor David Ash (pamiętny z filmu "Avalon" Aidan Quinn) jest specjalistą od zjawisk nadprzyrodzonych. Naukowiec oczywiście w zjawiska te nie wierzy - sceptyk, racjonalista i cynik zdemaskował w swojej karierze niezliczoną ilość fałszywych mediów, rzekomych duchów i tym podobnych mistyfikacji.

Pewny siebie profesor chętnie podejmuje każde nowe wyzwanie. I właśnie dlatego, a także z powodu dramatycznego tonu w jakim utrzymany jest list, David Ash odpowiada na prośbę o pomoc przysłaną mu przez niejaką panią Tess. Ta sędziwa osoba z prowincji utrzymuje, że prześladują ją duchy. Profesor przybywa do starej, posępnej, wiejskiej rezydencji. Oprócz przerażonej staruszki, spotyka właścicielkę domu, młodą Christinę Mariell (Kate Beckinsale) oraz jej dwóch braci - cała trójka została wychowana właśnie przez panią Tess. Rodzeństwo Mariell twierdzi, że w rezydencji żadnych duchów nie ma, a starsza pani majaczy. Profesor początkowo jest tego samego zdania, ale tylko do momentu, w którym sam nie zacznie doświadczać niepokojących wizji. Wyśmiewający się ze zjawisk nadprzyrodzonych sceptyk zaczyna wierzyć, że dom jest nawiedzony. Tymczasem powoli wychodzą na jaw różne mroczne sekrety związane z rezydencją i rodem Mariell, a zachowanie rodzeństwa oraz ich tajemniczego lekarza rodzinnego robi się coraz bardziej podejrzane. Co więcej, z biegiem czasu okaże się, że w przeszłości profesora Asha również kryje się pewna tajemnica, której nie da się łatwo wyjaśnić propagowanymi przez bohatera metodami naukowymi.

"Nawiedzony", klasyczna historia o "domu, w którym straszy", jest ekranizacją stylowej powieści grozy Jamesa Herberta. Adaptacji książki podjął się weteran brytyjskiej kinematografii LEWIS GILBERT, filmowiec, który zaczynał karierę w latach 40. i z biegiem czasu stał się wytrawnym specjalistą od kina rozrywkowego - reżyserował między innymi dwie części przygód Jamesa Bonda, "Szpiega, który mnie kochał" oraz "Moonrakera". Przy realizacji "Nawiedzonego" doświadczony rzemieślnik miał do dyspozycji znakomitą obsadę - obok Aidana Quinna w filmie pojawia się między innymi wielki sir John Gielgud oraz brytyjska piękność Kate Beckinsale, wówczas w przededniu swojego wielkiego, międzynarodowego sukcesu w "Pearl Harbour". Gilbert doskonale wykorzystał zdolnych aktorów i solidnie skonstruowany scenariusz tworząc rasowy horror nawiązujący atmosferą do klasycznych angielskich opowieści gotyckich.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...