Ale kino+
alekino+
Film. NAZAJUTRZ

NAZAJUTRZ

The Day After
film science fiction, USA, 1983, 121 min.
reżyseria: Nicholas Meyer
obsada: Jason Robards, JoBeth Williams, John Cullum, John Lithgow, Steve Guttenberg
Premiera w Ale kino+: 1.07.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 22 miejsce w rankingu

Premiera obrazu reżysera "Star Treka", przedstawiającego wizję świata po wojnie nuklearnej, stała się w Stanach największym wydarzeniem medialnym roku 1983.

W małej, sąsiadującej z bazą wojskową osadzie Lawrence w Kansas, życie płynie powoli i przewidywalnie. Codzienne rutynowe czynności odwracają uwagę nawet od telewizyjnych komunikatów, które ostrzegają przed coraz poważniejszym konfliktem w Europie. Konflikt kończy się tragicznie: Związek Radziecki odpala swoje rakiety nuklearne. W odpowiedzi również Ameryka decyduje się użyć broń jądrową. Lawrence, usytuowane mniej więcej w środku Stanów Zjednoczonych, staje się głównym celem ataków wroga. Rozpoczyna się nuklearne piekło, które w straszliwy sposób pochłania ludzi w mgnieniu oka - zdarza się, że rażeni falą termiczną po prostu wyparowują. Ci, którzy przeżyli, kryją się w schronach, organizują polowy szpital, a później próbują nawet uprawiać skażoną ziemię. Brakuje im wszystkiego: nie ma elektryczności, czystej, nieskażonej wody i jedzenia. Wielu zaczyna zapadać na tajemnicze, popromienne choroby. Powoli zbliża się koniec świata.

NICHOLAS MEYER, zanim stał się znany jako reżyser "Nazajutrz" czy "Star Treka", zdobył uznanie swoją przewrotną powieścią o Sherlocku Holmesie "The Seven Percent Solution" z 1974 roku, w której sugerował, że genialny detektyw pomógł kiedyś słynnemu psychiatrze Zygmuntowi Freudowi odnaleźć jego zaginioną pacjentkę. Powieść została sfilmowana przez Herberta Rossa, a Meyer, do tej pory wyłącznie scenarzysta, trzy lata później nakręcił swój debiutancki film "Podróż w przyszłość", nagrodzony trzema Saturnami przez Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films. Prawdziwy rozgłos przyniósł mu jednak dopiero telewizyjny obraz "Nazajutrz". Jego premiera na kanale ABC stała się wielkim medialnym wydarzeniem: film obejrzało wówczas około 100 milionów Amerykanów, dla wzburzonych i zaniepokojonych telewidzów ABC uruchomiło specjalne linie telefoniczne, a po emisji filmu na antenie odbyła się dyskusja między dr. Carlem Saganem, przeciwnikiem użycia broni jądrowej, a konserwatywnym pisarzem Williamem F. Buckleyem Jr., który popiera nuklearną interwencję. Żaden ze sponsorów nie zdecydował się również wykupić reklam w tej części filmu, która pokazuje eksplozję i jej skutki, dlatego drugą połowę "Nazajutrz" telewizja wyemitowała bez żadnych przerw. Wstrząsający obraz Meyera docenili krytycy: zdobył dwie statuetki Emmy (był nominowany aż w 13 kategoriach), a Writers Guild of America wyróżniło go za scenariusz.

Po olbrzymim sukcesie w Stanach film trafił do innych krajów (również do Polski), a wkrótce zaczęły pokazywać go także kina. Stał się rodzajem politycznego aktu, podobnie jak pochodzący z tego samego roku film "Testament" Lynne Littman, intymny obraz umierania małego miasteczka po ataku nuklearnym. "Jest to film o stracie i rozpaczy. Chciałam, aby widzowie mówili po seansie: był to najstraszniejszy sen, ale przecież nic się nie wydarzyło. Jeszcze mamy czas!" - mówiła po premierze reżyserka "Testamentu". Meyer zdobył się w "Nazajutrz" na przesłanie jeszcze bardziej dosłowne. Jego film kończy komentarz: "Mamy nadzieję, że te obrazy skłonią kraje, narody i ich przywódców do szukania środków zapobiegających nadejściu takiego dnia".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...