Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. NAZWIJ TO SNEM

NAZWIJ TO SNEM

Ratcatcher
dramat, Wlk. Brytania, 1998, 90 min.
reżyseria: Lynne Ramsay
obsada: Lynne Ramsay, Mandy Matthews, Tommy Flanagan, William Eadie
Premiera w Ale kino+: 14.03.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 242 miejsce w rankingu

Przejmująca, oniryczna opowieść o dorastaniu, utrzymana w klimacie filmów Młodych Gniewnych.

Dwunastoletni James (William Eadie) mieszka w ubogiej dzielnicy Glasgow, której szare ulice, z powodu strajku śmieciarzy, zamieniły się ostatniego lata w prawdziwe wysypisko. Wrażliwy chłopiec wciąż przebywa na granicy marzeń i jawy. Bezskutecznie szuka wspólnego języka z otoczeniem. Jego wyobcowanie pogłębia się z chwilą, kiedy topi kolegę w przepływającej przez osiedle rzeczce.

"Nazwij to snem" łączy walory filmu poetyckiego z bardzo serio traktowanym brytyjskim kinem realistycznym, którego mistrzem jest Ken Loach. Ramsay z dokładnością dokumentalistki rejestruje całą szpetotę otoczenia, w którym przyszło żyć jej bohaterom. Umiejętnie wychwytuje jednak rzeczy ukryte pod szarą, nieciekawą rzeczywistością, malując w ten sposób niezwykły obraz dziecka wkraczającego w dorosłe życie. Kamera prowadzona przez Alwina H. Kuchlera, bawiąc się światłem i brudnymi kolorami, przekornie wyławia z brzydoty walory estetyczne.

Dążenie Ramsay do ekranowej prawdy w "Nazwij to snem" zostało doprowadzone do perfekcji - aktorzy grają z charakterystycznym, nie zawsze zrozumiałym szkockim akcentem. Skłoniło to niektórych anglosaskich dystrybutorów filmu do opatrzenia go napisami.

Obraz zdobył szereg nagród, m.in. nagrodę BAFTA dla LYNNE RAMSAY - najbardziej obiecującej młodej reżyserki, oraz na festiwalach kina niezależnego w Londynie, Edynburgu, Chicago, Bordeaux, Rydze i Bratysławie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...