Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Nazywam się Khan

Nazywam się Khan

My Name Is Khan
melodramat, Indie, 2010, 155 min.
reżyseria: Karan Johar
obsada: Adrian Kali Turner, Christopher B. Duncan, Harmony Blossom, Jimmy Shergill, Kajol, Shah Rukh Khan, Shane Harper, Steffany Huckaby, Tanay Chheda
Premiera w Ale kino+: 6.07.2020 r.
5.00
343
15 głosy | 8 miejsce w rankingu
Nazywam się Khan
1
2

Rizwan Khan (Tanay Chheda) jest niezwykle wrażliwym chłopcem z objawami autyzmu. Wychowuje się z ojcem Dilawarem Amanaullahem, matką Razią (Zarina Wahab) i starszym bratem Zakirem (Jimmy Shergill) w Bombaju, w dzielnicy Borivali. Po śmierci matki dorosły Rizwan (Shah Rukh Khan) opuszcza Indie. Wyjeżdża do USA i zatrzymuje się w San Francisco, gdzie przebywa jego brat.

Zakir zatrudnia go w swoim sklepie, a żona brata, Hasina (Sonya Jehan), z wykształcenia psycholog, obserwuje szwagra i odkrywa, że cierpi on na syndrom Aspergera. Tymczasem Rizwan poznaje piękną Mandirę Rathod (Kajol), która pracuje w zakładzie fryzjerskim i samotnie wychowuje syna Sameera (Yuvaan Makaar). Prosi ją o rękę, pobierają się i przeprowadzają do miasteczka Banville. Na miejscu zaprzyjaźniają się z sąsiadami, rodziną Garrick. Mark (Dominic Renda) jest dziennikarzem, a jego żona Sarah (Katie Amanda Kane) zajmuje się wychowaniem dwóch dorastających synów. Jeden z nich, Reese (Kenton Duty), po ataku z 11 września wdaje się w kłótnię z Sameerem, która przeradza się w bójkę na tle rasowym z innymi szkolnymi kolegami. Sameer zostaje ranny i umiera. Mandira obwinia męża. Twierdzi, że jej syn umarł dlatego, że nazywał się Khan. Pod presją żony Rizwan rusza w podróż przez Stany Zjednoczone, aby uświadomić obywatelom i prezydentowi USA, że nie jest terrorystą. Jego wyprawa staje się medialną sensacją, zmuszając wiele osób do zastanowienia się i zmiany poglądów.

KARAN JOHAR ("Coś się dzieje", "Czasem słońce, czasem deszcz", "Nigdy nie mów żegnaj") jest uważany za jednego z najbardziej obiecujących młodych filmowców w Bollywood. "Nazywam się Khan" w jego reżyserii odbiega od stereotypu bombajskich produkcji. Nie ma w nim musicalowo-teledyskowych sekwencji, jest natomiast pewien gatunkowy rygor oraz trudny temat nietolerancji i nieporozumień wynikających z różnic kulturowych. To urzekające rozmachem kino drogi, a zarazem wzruszająca przypowieść o miłości porusza również kwestię wypierania się własnej wiary w obawie przed prześladowaniami. Karan Johar napisał scenariusz wspólnie z Shibani Bathiją ("Nigdy nie mów żegnaj", "Fanaa"). "Akcja rozgrywa się w Stanach, ale dotyczy sytuacji współczesnych Hindusów. Chciałbym, aby ludzie zrozumieli, że nie można winić całego narodu za czyny jednostek. Na świecie żyją wyznawcy różnych religii i do tej pory nie nauczyliśmy się harmonijnego życia, mimo różnic kulturowych czy barier językowych. Rizwan pragnie przekonać Amerykanów do tego, że warto być tolerancyjnym. Mam nadzieję, że przekona również widzów, film wzbudzi pozytywne emocje i zainspiruje ludzi do pracy nad sobą. Jako artysta wiem, że trudno się spodziewać, aby nasze dzieło zmieniło poglądy milionów ludzi, ale najważniejsze jest, by sprowokować dyskusję" - mówił reżyser.

"Nazywam się Khan" zrywa też z wizerunkiem typowego bohatera kina indyjskiego. Rizwan Khan cierpi na syndrom Aspergera, jest obdarzony nieprzeciętną inteligencją, ale postrzega świat inaczej. Nie rozumie metafor, wszystko przyjmuje dosłownie i właśnie ta dosłowność popycha go do rozpoczęcia wędrówki. Polityczne przesłanie filmu nie zaciemnia jednak emocji, które przeżywa. Motywy jego działania są proste i szczere, robi to, co dyktuje mu serce. W Rizwana wcieliła się supergwiazda Bollywood Shah Rukh Khan ("Żona dla zuchwałych", "Serce jest szalone", "Miłość żyje wiecznie", "Veer-Zaara"). Aktor ma na koncie wiele zróżnicowanych ról, ale "inność" tej była dla niego wyzwaniem. Porzucił więc typowe dla siebie emploi, aby zachować realia związane z zaburzeniem Aspergera. Jego bohater ma pewne opory przed nawiązywaniem kontaktów, reaguje paniką na widok żółtego koloru, ale autystyczne zaburzenia czynią z niego człowieka niezdolnego do kłamstwa i podłości. W roli ukochanej Rizwana wystąpiła jedna z najbardziej popularnych i lubianych aktorek kina indyjskiego Kajol Devgan ("Żona zuchwałych", "Czasem słońce, czasem deszcz", "Fanaa", "Ty i ja"). Zdjęcia do filmu kręcono w Bombaju, Los Angeles i San Francisco. Ich autorem jest Ravi K. Chandran ("Virasat, "Black", "Do zakochania jeden krok"). Konwencja kina drogi pozwoliła Chandranowi na pokazanie prowincjonalnej Ameryki, jej krajobrazów oraz tego, jak silny jest związek między miejscem zamieszkania a mentalnością. Muzykę skomponowali Shankar Mahadevan, Ehsaan Noorani i Loy Mendonsa. Znane trio, nagrodzone prestiżową National Film Award za muzykę do "Gdyby jutra nie było", udanie połączyło zachodnią i wschodnią muzykę, a chwytliwe, zapadające w pamięć utwory wykonują m.in. Rahat Fateh Ali Khan, Shreya Ghoshal i Adnan Sami. "Nazywam się Khan" został uhonorowany nagrodą Filmfare w kategorii najlepszy reżyser (Karan Johar), najlepszy aktor pierwszoplanowy (Shah Rukh Khan) i najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Kajol). Shankar Mahadevan, Ehsaan Noorani i Loy Mendonsa otrzymali nagrodę IIFA za najlepsze tło muzyczne, a Ravi K. Chandran otrzymał nominację do nagrody Złota Żaba.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...