Ale kino+
alekino+
Film. NED KELLY

NED KELLY


western, Australia, 2003, 110 min.
reżyseria: Gregor Jordan
obsada: Geoffrey Rush, Heath Ledger, Naomi Watts, Orlando Bloom
Premiera w Ale kino+: 11.12.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 507 miejsce w rankingu
NED KELLY

Plejada gwiazd z Heathem Ledgerem na czele w filmie, którego bohaterem jest legendarny australijski bohater ludowy, Ned Kelly. Przygodowe widowisko Gregora Jordana to western, w którym Ned Kelly przedstawiony jest jako szlachetny rozbójnik.

Ned Kelly to postać historyczna. Jest dla Australijczyków tym, kim dla Brytyjczyków Robin Hood - wcieleniem mitu szlachetnego rozbójnika. Ned Kelly urodził się w 1854 roku, w rodzinie australijskich Irlandczyków. Zasłynął jako najbardziej zuchwały rozbójnik w dziejach Australii. Wraz ze swoim gangiem zajmował mniejsze miasteczka, rabował banki i pociągi, brał zakładników i drwił z brytyjskiej policji kolonialnej. Krążyły pogłoski, że kule się go nie imają - w rzeczywistości członkowie bandy Neda Kelly'ego nosili przemyślne kuloodporne zbroje własnej konstrukcji. Dla władz był wrogiem publicznym numer jeden, ale wielu mieszkańców Australii uważało go za bohatera, który rzuca wyzwanie brytyjskiej tyranii. Kiedy gang Neda Kelly'ego został rozbity, a on sam pojmany i w 1880 roku skazany na śmierć, pod petycją o jego ułaskawienie podpisały się 32 tysiące mieszkańców kolonii.

Ned Kelly szybko z postaci historycznej zmienił się w mityczną, stając się bohaterem niezliczonych legend, książek i filmów. Film GREGORA JORDANA to kolejna - i udana! - saga o czynach Neda Kelly'ego, opowiedziana w konwencji westernu osadzonego w australijskiej scenerii. Reżyser trzyma się faktów historycznych, romantyzując jednocześnie swojego bohatera i przedstawiając go jako szlachetnego buntownika, którego na ścieżkę przemocy popchnęły niesprawiedliwości kolonialnej władzy. O sukcesie filmu zdecydowała obsada. W roli Neda Kelly'ego wystąpił Heath Ledger, tragicznie zmarły w 2008 roku australijski artysta, który uchodził za aktorskie objawienie swojego pokolenia. Partnerują mu Naomi Watts i Geoffrey Rush, dwójka następnych Australijczyków, którzy zdobyli sławę w Hollywood. Na planie filmu spotkali się z Orlando Bloomem, który domyka gwiazdorską obsadę.

Po raz pierwszy Ned Kelly pojawił się na ekranie zaledwie 26 lat po swojej śmierci, w nakręconym w 1906 roku w filmie Charlesa Taita "The Story of the Kelly Gang", dziś już niestety zaginionym. W 1970 jeden z przedstawicieli ruchu brytyjskich "młodych gniewanych", Tony Richardson, zrealizował "Neda Kelly'ego", w którym tytułową rolę zagrał sam Mick Jagger, wokalista The Rolling Stones.

FILM ZOSTANIE WYEMITOWANY Z MOŻLIWOŚCIĄ WYBORU WERSJI JĘZYKOWEJ (LEKTOR LUB NAPISY) I W FORMACIE 16:9
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...