Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. NELL

NELL


film obyczajowy, USA, 1994, 94 min.
reżyseria: Michael Apted
obsada: Jodie Foster, Liam Neeson, Natasha Richardson
Premiera w Ale kino+: 30.05.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 51 miejsce w rankingu
NELL

Niezwykła opowieść o pół-dzikiej kobiecie, wychowanej z dala od cywilizacji i obdarzonej wyjątkowym darem współodczuwania i rozumienia innych - darem, którego ludzie po tej stronie cywilizacji mogą jej pozazdrościć.

Kiedy umiera starsza kobieta, od lat mieszkająca samotnie w chacie w lesie, miejscowy lekarz, Jerome Lovell (Liam Neeson), udaje się do jej domu, aby stwierdzić zgon. Znajduje tam jednak nie tylko ciało denatki, ale także jej dorosłą córkę. Za wyjaśnienia musi wystarczyć mu pozostawiony w chatce napis: "Nieznajomy, Bóg przyprowadził cię tutaj. Zaopiekuj się moim dzieckiem, Nell". Nie jest jednak łatwo zaopiekować się Nell. Młoda kobieta wydaje się dzika, panicznie boi się światła, z agresywnym lękiem reaguje na mężczyzn i w dodatku mówi w niezrozumiałym, nieznanym języku. Doktor Jerry czuje się jednak odpowiedzialny za Nell, prosi więc znajomą psycholog, Paulę Olson (Natasha Richardson), o pomoc. Ta początkowo widzi w Nell jedynie materiał do badań, ale kiedy poznaje ją bliżej, dostrzega, jak niezwykłą istotą jest dziewczyna. Nell jednoczy Jerry'ego i Paulę w jeden zespół, obdarowuje ich zaufaniem, a w momentach kryzysowych - wspiera w niezwykły sposób. I Jerry i Paula szybko orientują się, że Nell ma wyjątkowy dar docierania do ludzi, przełamywania barier. Jerry'emu udaje się w końcu porozumieć z Nell, co odsłania przed dwojgiem naukowców zupełnie nieznany świat kobiety i tłumaczy w dużym stopniu jej niewiarygodną przeszłość.

"Nell" Michaela Apteda to filmowa interpretacja sztuki "Idioglossia". Do filmowych ram dostosował ją autor sztuki, Mark Handley, który wziął na siebie również rolę scenarzysty. Sztuką zainteresowała się najpierw Jodie Foster, która sama chciała przenieść ten oryginalny dramat na ekran. Ostatecznie odstąpiła krzesło reżysera MICHAELOWI APTEDOWI, angielskiemu reżyserowi nagrodzonemu m.in. w Berlinie przez jury ekumeniczne za obraz "Moving the Mountain" (1994). Foster nie zrezygnowała jednak z zagrania tytułowej roli, została też głównym producentem filmu. Do zdjęć przygotowywała się pieczołowicie. Przeczytała m.in. te same książki, które François Truffaut czytał przed zrealizowaniem "Dzikiego dziecka" (1970) - filmu opartego na wspomnieniach lekarza Jeana Itarda, który w 1789 roku w lasach środkowej Francji znalazł zdziczałego chłopca.

W "Nell" towarzyszył Foster Liam Neeson, jeden z najbardziej magnetycznych aktorów Hollywood, zdobywca weneckiej nagrody Volpi Cup za rolę w "Michaelu Collinsie" oraz Brytyjka Natasha Richardson, laureatka nagrody aktorskiej z Karlowych Warów za rolę we "Wdowach" z 1994 roku.

Film Apteda dostał nominację do Oscara i trzy nominacje do Złotych Globów, równie gorąco przyjęła go publiczność.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...