Ale kino+
alekino+
Film. Niagara

Niagara


czarny kryminał, USA, 1953, 82 min.
reżyseria: Henry Hathaway
obsada: Jean Peters, Joseph Cotten, Marilyn Monroe, Max Showalter, Richard Allan
Premiera w Ale kino+: 16.05.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 505 miejsce w rankingu
Niagara

Do modnego kurortu położonego obok wodospadu Niagara przybywają na spóźniony miesiąc miodowy Ray i Polly Cutlerowie (Max Showalter i Jean Peters). Ich pokój jest zajęty przez inną parę.

George i Rose Loomis (Joseph Cotten i Marilyn Monroe) są skonsternowani tą pomyłką. Rose prosi jednak, by nie zmuszać ich do zamiany. Jej mąż jest rekonwalescentem po ciężkich przejściach wojennych. Na pierwszy rzut oka widać, że ich małżeństwo jest dalekie od doskonałości. Różni ich przede wszystkim temperament - ona swawolna i zmysłowa, on chłodny i zdystansowany. Podczas pierwszego spaceru Ray i Polly ku swemu zaskoczeniu zauważają Rose całującą się namiętnie z młodym mężczyzną.

Echa II wojny światowej długo pobrzmiewały w hollywoodzkich produkcjach przełomu lat 40. i 50. "Niagara" HENRY'EGO HATHAWAYA wpisuje się w ten nurt, ale - co nietypowe - koncentruje się na wpływie, jaki wojna wywarła na kobiety. Nierzadko zdarzało się, że wracający z frontu żołnierze nie poznawali swoich żon. Okazywało się, że po ich kilkuletniej nieobecności małżeństwa rozpadały się bezpowrotnie. Kobiety uczyły się samodzielności, poznawały innych mężczyzn i często nie chciały już wracać do przeszłości.

"Niagara" otworzyła Marilyn Monroe drogę do sławy. W roku premiery filmu ona i Jane Russell, z którą wystąpiła w komedii "Mężczyźni wolą blondynki", odcisnęły ślady dłoni i stóp w mokrym cemencie dziedzińca Chinese Theatre przy Hollywood Boulevard. Marilyn miała potem powiedzieć: "Kiedy byłam młodsza, chodziłam do Chinese Theatre Graumana i próbowałam włożyć stopę w odciski w betonowych płytach. Myślałam: moja jest za duża, chyba nic z tego. Gdy w końcu zostawiłam tam mój odcisk, miałam śmieszne uczucie. Wiedziałam, co to dla mnie znaczy. Wiedziałam, że wszystko jest możliwe, prawie wszystko".
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...