Ale kino+
alekino+
Film. Niagara

Niagara


czarny kryminał, USA, 1953, 82 min.
reżyseria: Henry Hathaway
obsada: Jean Peters, Joseph Cotten, Marilyn Monroe, Max Showalter, Richard Allan
Premiera w Ale kino+: 16.05.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 505 miejsce w rankingu
Niagara

Do modnego kurortu położonego obok wodospadu Niagara przybywają na spóźniony miesiąc miodowy Ray i Polly Cutlerowie (Max Showalter i Jean Peters). Ich pokój jest zajęty przez inną parę.

George i Rose Loomis (Joseph Cotten i Marilyn Monroe) są skonsternowani tą pomyłką. Rose prosi jednak, by nie zmuszać ich do zamiany. Jej mąż jest rekonwalescentem po ciężkich przejściach wojennych. Na pierwszy rzut oka widać, że ich małżeństwo jest dalekie od doskonałości. Różni ich przede wszystkim temperament - ona swawolna i zmysłowa, on chłodny i zdystansowany. Podczas pierwszego spaceru Ray i Polly ku swemu zaskoczeniu zauważają Rose całującą się namiętnie z młodym mężczyzną.

Echa II wojny światowej długo pobrzmiewały w hollywoodzkich produkcjach przełomu lat 40. i 50. "Niagara" HENRY'EGO HATHAWAYA wpisuje się w ten nurt, ale - co nietypowe - koncentruje się na wpływie, jaki wojna wywarła na kobiety. Nierzadko zdarzało się, że wracający z frontu żołnierze nie poznawali swoich żon. Okazywało się, że po ich kilkuletniej nieobecności małżeństwa rozpadały się bezpowrotnie. Kobiety uczyły się samodzielności, poznawały innych mężczyzn i często nie chciały już wracać do przeszłości.

"Niagara" otworzyła Marilyn Monroe drogę do sławy. W roku premiery filmu ona i Jane Russell, z którą wystąpiła w komedii "Mężczyźni wolą blondynki", odcisnęły ślady dłoni i stóp w mokrym cemencie dziedzińca Chinese Theatre przy Hollywood Boulevard. Marilyn miała potem powiedzieć: "Kiedy byłam młodsza, chodziłam do Chinese Theatre Graumana i próbowałam włożyć stopę w odciski w betonowych płytach. Myślałam: moja jest za duża, chyba nic z tego. Gdy w końcu zostawiłam tam mój odcisk, miałam śmieszne uczucie. Wiedziałam, co to dla mnie znaczy. Wiedziałam, że wszystko jest możliwe, prawie wszystko".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...