Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. NIC DOUSTNIE

NIC DOUSTNIE

Nil by Mouth
dramat, Wlk. Brytania/Francja, 1997, 115 min.
reżyseria: Gary Oldman
obsada: Charlie Creed-Miles, Kathy Burke, Laila Morse, Ray Winstone
Premiera w Ale kino+: 10.05.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 76 miejsce w rankingu

Robotnicze dzielnice Południowego Londynu. Śledzimy losy dysfunkcyjnej rodziny Billy'ego (Charlie Creed-Miles), uzależnionego od narkotyków nastolatka. Chłopak mieszka razem ze swoją siostrą Val (Kathy Burke) i jej mężem, bezrobotnym alkoholikiem i chuliganem Ray'em (Ray Winstone). Kiedy gwałtowany i brutalny Ray gubi pieniądze, oskarża o ich kradzież Billy'ego i wyrzuca go na ulicę.

Wkrótce potem katuje ciężarną Val, która traci dziecko. Patologiczną rodzinę próbuje trzymać w kupie Janet (Laila Morse), matka Billy'ego i Val - zmęczona życiem kobieta chcąc nie chcąc stara się finansować nałóg bezdomnego syna i bronić córkę przed Ray'em. Skromna pensja Janet jest zresztą jednym stałym źródłem utrzymania wszystkich bohaterów.

Obsypany nagrodami debiut reżyserski jednego z najciekawszych aktorów brytyjskich, Gary'ego Oldmana, nie jest filmem ani łatwym, ani przyjemnym. W tym drapieżnym portrecie londyńskiej rodziny z marginesu społecznego słowo "fuck" i jego odmiany pada prawie 500 razy (średnio 3,7 na minutę), bohaterowie wstrzykują sobie tanią heroinę na klatkach schodowych, a pan domu kopie swoją ciężarną żonę, by za chwilę, w przypływie pijackiego sentymentalizmu, roztkliwiać się nad swoim nienarodzonym dzieckiem. "Nic do ustnie" to obraz drastyczny i brutalny, ale, niestety, prawdziwy - krytycy dostrzegli w filmie Oldmana manifest bezkompromisowego realizmu.

GARY OLDMAN nakręcił "Nic do ustnie" w stylu przypominającym niemal film dokumentalny. Kamera prowadzana jest z ręki, niczym w telewizyjnym reportażu (autor brawurowych zdjęć, Ron Fortunato został wyróżniony m.in. nagrodą BAFTA oraz Złotą Żabą na festiwalu operatorów filmowych Camerimage w Toruniu), aktorzy dużo improwizują, fabuła ma otwarty, luźny charakter niczym podpatrywane ukradkiem prawdziwe życie. Autentyzm "Nic od ustanie" nie kończy się jednak na zabiegach formalnych. Gary Oldman nie ukrywał, że film oparty jest na jego własnych przeżyciach. Swój reżyserski debiut zadedykował ojcu, który sportretowany został pod postacią Raya. Aktorka, która zagrała Janet jest siostrą Oldmana, a nazwisko Laila Morse pod którym wystąpiła w filmie, jest pseudonimem - anagramem zapisanych po włosku słów "moja siostra". W "Nic doustnie" wykorzystano też piosenkę śpiewaną przez matkę reżysera. Rysy samego Oldmana, który w młodości miał problemy z prawem i narkotykami, nie trudno odkryć w postaci Billy'ego. Film, z oryginalną ścieżką dźwiękową napisaną przez samego Erica Claptona, mieści się w wyjątkowo bogatej w Wielkiej Brytanii tradycji ostrego kina społecznego. I choć tradycja ta reprezentowana jest na Wyspach przez takich mistrzów jak Mike Leigh czy Ken Loach, debiutant Oldman nie tylko dorównał starszym reżyserom, ale wniósł też do gatunku nowe wartości - nowoczesną formę bliską duńskiej Dogmie oraz autobiograficzną, skrajnie osobistą perspektywę.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...