Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Nic osobistego

Nic osobistego

Nothing Personal
dramat, Holandia/Irlandia, 2009, 81 min.
reżyseria: Urszula Antoniak
obsada: Lotte Verbeek, Stephen Rea
Premiera w Ale kino+: 9.05.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 97 miejsce w rankingu
Nic osobistego
1
2

Kameralna opowieść o spotkaniu dwojga samotników, między którymi nieoczekiwanie rodzi się intymna więź. Ona to zbuntowana dziewczyna po przejściach, która ucieka od przeszłości na irlandzkie pustkowia, on - doświadczony życiem mężczyzna mieszkający na odludziu. Zawierają układ, który zakłada, że w ich relacji nie będzie "nic osobistego".

Anna (Lotte Verbeek) rozdaje swoje rzeczy, zdejmuje z palca obrączkę i opuszcza na zawsze puste mieszkanie, w którym - jak się domyślamy - doszło do jakiejś tragedii. Wyrusza w samotną wędrówkę, która zaprowadzi ją w wyludnione, deszczowe krajobrazy irlandzkiego regionu Connemara. Milcząca, zamknięta w sobie dziewczyna, odrzucająca pomoc napotkanych ludzi w dość obcesowy sposób, całe dnie spędza idąc pieszo. Żywi się w śmietnikach i śpi w namiocie, co dzień gdzie indziej. Pewnego dnia trafia do odludnego zakątka, w którym samotnie mieszka Martin (Stephen Rea). Mężczyzna po śmierci żony wybrał żywot pustelnika, pielęgnując ogród, wędkując i przygotowując sobie starannie obmyślane posiłki. Proponuje Annie układ - jedzenie za pracę. Dziewczyna się zgadza, ale stawia warunek - żadnych prywatnych wynurzeń czy informacji o ich przeszłości. Nie chce zdradzić Martinowi nawet swojego imienia. Odtąd życie obojga upływa na prostych codziennych czynnościach, takich, jak pielenie ogrodu czy połów skorupiaków. Z czasem początkowy dystans, czy nawet niechęć, zamieniają się w poczucie wspólnoty i szczególną więź. Jednak niełatwo jest zrezygnować z samotności, która dla obojga była świadomym wyborem.

Oszczędny, formalnie wyrafinowany i niemal pozbawiony dialogów film "Nic osobistego" to pełnometrażowy debiut URSZULI ANTONIAK, polskiej reżyserki mieszkającej i pracującej w Holandii. W wywiadzie dla Stopklatki reżyserka tak charakteryzuje swoich bohaterów: "W mamy do czynienia niemal z ikonicznymi postawami - buntownika i mędrca. (...) Anna i Martin to też dwa podejścia do samotności: jej samotność to bunt. To bardzo radykalna forma, nie wiem, czy ktokolwiek zdecydowałby się na coś takiego. Jego podejście jest bardziej przyswajalne. Wiele osób wyobraża sobie, że taki samotniczy żywot możny by prowadzić nawet latami. To bardzo piękna, szlachetna wizja - Martin żyje blisko natury, w zasadzie jest jej częścią, ale ma też wszystkie te zdobycze cywilizacji, które są niezbędne do życia. Wiedzę, muzykę i smak. Te dwa podejścia do samotności, a w zasadzie do wolności, zbijają się. To też jest na swój sposób pojedynek postaci. Jej się podoba jego podejście do samotności, jego fascynuje jej radykalizm". Anna i Martin nie dzielą się swoją przeszłością - nie rozmawiają ze sobą, tylko są. Także widzowie nic o nich nie wiedzą, dzięki temu wyłapują informacje, bo każdy gest, słowo, mimika nabierają wielkiego znaczenia.

Ten minimalistyczny pod wieloma względami projekt powiódł się dzięki charyzmatycznym odtwórcom głównych ról. Posągowo piękna, nieodgadniona Lotte Veerbek, to młoda holenderska aktorka i modelka, która za rolę w "Nic osobistego" zdobyła m.in. nagrodę Leoparda dla najlepszej aktorki na festiwalu w Locarno. Jest również laureatką nagrody dla młodych obiecujących aktorów Shootinng Stars Award przyznawanej na Berlinale. W filmie Urszuli Antoniak partneruje jej Stephen Rea - doświadczony irlandzki aktor, który sławę zdobył grając u Neila Jordana w takich obrazach, jak "Towarzystwo wilków", "Michael Collins", czy "Gra pozorów" (za rolę w tym ostatnim był nominowany do Oscara®). Występuje z powodzeniem także w kinie amerykańskim, by przypomnieć choćby "Pret-a-Porter", czy "V jak Vendetta".

Film "Nic osobistego" ma na koncie aż 5 nagród na festiwalu w Locarno, w tym nagrodę krytyków FIPRESCI. Jego autorka, Urszula Antoniak, w 2011 roku zrobiła kontrowersyjny obraz "Code Blue". Na premierę czeka nakręcony w Holandii i w Polsce film "Strefa nagości".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: INTYMNOŚĆ - NIC OSOBISTEGO (materiał wideo 16:43 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Intymność

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...