Ale kino+
alekino+
Film. NIC ŚMIESZNEGO

NIC ŚMIESZNEGO


komedia, Polska, 1995, 91 min.
reżyseria: Marek Koterski
obsada: Agnieszka Wagner, Cezary Pazura, Ewa Błaszczyk, Henryk Bista, Jerzy Bończak, Marek Kondrat, Piotr Machalica
Premiera w Ale kino+: 20.12.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 463 miejsce w rankingu
NIC ŚMIESZNEGO

Adam Miauczyński (Cezary Pazura) jest urodzonym pechowcem, a w życiu - jak sam mówi - "nie spotkało go nic śmiesznego". Kiedy go poznajemy, już nie żyje: leży w prosektorium, a ludzie, którzy go ubierają, rozpoznają w nim reżysera filmów erotycznych.

Adaś (tak nazywa się większość głównych bohaterów Koterskiego) zaczyna pośmiertnie wspominać swoje życie - nieszczęśliwe dzieciństwo, kiedy mama (Agnieszka Wagner) ubierała go w sukienki, niepowodzenia w pracy, które sprawiały, że zamiast dorobić się bogactwa, jeździł psującym się maluchem oraz żonę (Ewa Błaszczyk), z którą nawet po rozwodzie męczył się w tym samym mieszkaniu. Zza światów Adaś opowiada jeszcze historię ostatniej, iluzorycznej miłości i wspomina okoliczności swojej groteskowej śmierci.

MAREK KOTERSKI to twórca wszechstronny - reżyser filmowy i teatralny, dramatopisarz, autor prac krytycznych z zakresu literatury, teatru i filmu. Nieustannie zaskakuje łącząc komediodramat, groteskę i kino psychologiczne, a jego najważniejszym tematem jest duchowy upadek człowieka. Koterski zainteresował polską krytykę już swoim debiutanckim obrazem "Dom wariatów" (1984), za który otrzymał na Festiwalu Filmowym "Młodzi i Film" w Koszalinie nagrodę im. Wojciecha Wiszniewskiego dla najciekawiej zapowiadającej się indywidualności twórczej oraz wyróżnienie za najlepszy debiut reżyserski. Jego następny obraz "Życie wewnętrzne" (1986) jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodziło za najlepszą reżyserię i montaż, a polscy krytycy Syrenką Warszawską dla najlepszego filmu. Grand Prix FPFF w Gdyni Koterski zdobył szesnaście lat później za "Dzień świra" (2002) z Markiem Kondratem (nagroda za główną rolę męską na tym samym festiwalu). "Dzień świra" to podobno najbardziej autobiograficzny ze wszystkich obrazów twórcy. Sam Koterski jest w polskim środowisku filmowym niepokornym outsiderem. Kiedy w 2003 roku przewodniczył w Gdyni festiwalowemu jury, jego decyzja o przyznaniu większości nagród, w tym głównej, "Warszawie" (2003) Dariusza Gajewskiego wywołała oburzenie polskiej prasy. "Zrozumiałem wówczas, że nie służą mi kontakty z mediami i wycofałem się z nich na dobre" - mówił później sam reżyser.

Główną postać w "Nic śmiesznego" zagrał jeden z ulubionych aktorów Koterskiego Cezary Pazura, specjalizujący się w rolach komediowych (m.in. "Kiler" (1997), "Kiler-ów 2-óch" (1999), "E=mc2" (2002), "Kariera Nikosia Dyzmy" (2002). Jednak swoje najważniejsze nagrody, wyróżnienia za drugoplanowe role męskie na FPFF w Gdyni, Pazura zdobył za role w psychologiczno-sensacyjnym obrazie "Kroll" (1991) Władysława Pasikowskiego i obyczajowym filmie "Tato" (1995) Macieja Ślesickiego. Próbą przełamania komediowego wizerunku gwiazdy serialu "13 posterunek" była również złożona kreacja w opartym na powieści Witkacego "Nienasyceniu" (2003) Wiktora Grodeckiego.
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...