Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. NICELAND

NICELAND


dramat, Dania/Islandia/Niemcy/Wlk. Brytania, 2004, 85 min.
reżyseria: Fridrik Thor Fridriksson
obsada: Gary Lewis, Gudrun Maria Bjarnadottir, Kerry Fox, Martin Compston, Peter Capaldi
Premiera w Ale kino+: 22.07.2006 r.
4.33
343
104 głosy | 412 miejsce w rankingu
1
2

O niezwykłej miłości dwójki upośledzonych umysłowo ludzi opowiada czołowy islandzki reżyser Fridrik Thór Fridriksson.

Jed (Martin Compston) i Chloe (Gudrún María Bjarnadóttir) to zakochana w sobie po uszy para młodych ludzi. Oprócz bezgranicznej miłości z otoczenia wyróżnia ich coś jeszcze: oboje są upośledzeni umysłowo. Kiedy pewnego dnia Jed nieumyślnie powoduje śmierć ukochanej kotki Chloe, Catey, dziewczyna wpada w ciężką depresję. Jej stan zaczyna zagrażać życiu i Chloe trafia wreszcie do szpitala. Jed postanawia zrobić wszystko, aby uratować ukochaną. Do pomocy nie palą się jego uzależnieni od telewizji rodzice, chłopak zwraca się więc do Maxa, samotnego mieszkańca złomowiska. Jed wierzy, że tylko on może wskazać Chloe nowy sens życia i tym samym wyrwać ją z letargu.

"Niceland", prezentowany m.in. w Karlowych Warach i na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, to obraz FRIDRIKA THÓRA FRIDRIKSSONA, najbardziej cenionego i najczęściej nagradzanego islandzkiego reżysera. Fridriksson dla islandzkiego kina to postać symboliczna: był fundatorem, wydawcą i krytykiem pierwszego magazynu filmowego w Islandii, pomysłodawcą i stałym przewodniczącym festiwalu filmowego w Reykjaviku i pierwszym islandzkim reżyserem docenionym na świecie. Zaczynał od krótkometrażowych filmów kręconych na taśmie 16 mm, a na początku lat 80. zabłysnął trzema znakomitymi dokumentami "Kowal", "Rock w Reykjaviku" i "Islandzcy kowboje". Za jego najważniejsze pełnometrażowe filmy uważa się "Diabelską wyspę" (1996) zdobywcę FIPRESCI w Karlowych Warach i nagrody dla najlepszego filmu międzynarodowego podczas Atlantic Film Festival oraz "Anioły wszechświata" (2000) również nagrodzone w Karlowych Warach (FIPRESCI i specjalne wyróżnienie jury), a także nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej (za główną rolę męską).

"Niceland" to szczególny film w twórczości Fridrikssona. Kooprodukcja duńsko-islandzko-niemiecko-brytyjska odrywa się od specyfiki samej poetyki Islandii, aby nabrać charakteru bardziej uniwersalnego. Aby to podkreślić, reżyser chciał, by aktorzy mówili w języku angielskim, większość zdjęć nakręcił w Niemczech, a nawet umieścił w filmie scenę z pociągiem, choć w całej Islandii nie ma kolei. Islandzcy krytycy nie obrazili się jednak na swojego filmowego guru - scenariusz filmu został uhonorowany Edda Award, najważniejszą w Islandii nagrodę filmową.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...