Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. NIE BÓJ SIĘ MNIE

NIE BÓJ SIĘ MNIE

Den du frygter / Fear me not
dramat, Dania, 2008, 95 min.
reżyseria: Kristian Levring
obsada: Paprika Steen, Stine Stengade, Ulrich Thomsen
Premiera w Ale kino+: 5.01.2011 r.
5.00
343
20 głosy | 167 miejsce w rankingu
NIE BÓJ SIĘ MNIE

Film w reżyserii współtwórcy ruchu Dogma 95, Kristiana Levringa. "Nie bój się mnie" to niepokojąca opowieść o cienkiej granicy dzielącej uporządkowane, mieszczańskie życie od otchłani obłędu.

Mikael (Ulrich Thomsen) ma wszystko: dobrą (ale i ciężką) pracę, żonę, materialną i społeczną stabilność. To uporządkowane życie zdaje się jednak coraz mniej cieszyć przeżywającego kryzys wieku średniego mężczyznę. Po latach aktywności postanawia dla odmiany nie robić nic. Rzuca pracę, spędza czas w domu na przemyśleniach oraz pisaniu dziennika - i zastanawia się, co sprawia, że życie przestało go cieszyć. Kiedy Mikael dowiaduje się o naborze ochotników do medycznego eksperymentu, bez wahania zgłasza swoją kandydaturę na "królika doświadczalnego". Przedmiotem testu jest nowy lek antydepresyjny o nieznanych skutkach ubocznych. Te okazują się poważniejsze, niż zakładano i eksperyment zostaje wkrótce przerwany, ale dla Mikaela jest już za późno. Bohater uzależnił się od medykamentu i bierze go dalej. Skutki nałogu będą dramatyczne - lek zupełnie odmienia Mikaela, którego zachowania stają się coraz bardziej nieprzewidywalne i niebezpieczne.

KRISTIAN LEVRING to jeden z duńskich filmowców, którzy wraz z Larsem von Trierem stworzyli manifest i ruch radykalnego naturalizmu Dogma 95. W roku 2000 debiutował w kinie mrocznym, zrealizowanym według zasad Dogmy dramatem "Król żyje". "Nie bój się mnie" to trzeci i zdaniem krytyków najlepszy film w dorobku Duńczyka. Podobnie jak inni sygnatariusze manifestu, nie wyłączając Larsa von Triera, Kristian Levring wyszedł poza sztywne reguły Dogmy. Pozostał jednak filmowcem bezkompromisowym i zainteresowanym badaniem mroków ludzkiej duszy w ramach formuły dramatu psychologicznego. W "Nie bój się mnie" reżyser sięga po konwencję thrillera. Film jest świetnie napisany, jego współautorem jest najwybitniejszy współczesny duński scenarzysta Anders Thomas Jensen. Levring trzyma widza w napięciu wzmaganym przez niepokojącą muzykę Krzysztofa Pendereckiego i zaskakuje nieprzewidywalnym zakończeniem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...