Ale kino+
alekino+
Film. NIE MÓW NIKOMU

NIE MÓW NIKOMU

Ne le dis a personne / Tell No One
thriller, Francja, 2006, 125 min.
reżyseria: Guillaume Canet
obsada: Francois Cluzet, François Cluzet, François Cluzet, Kristin Scott Thomas, Marie-Josée Croze, Nathalie Baye
Premiera w Ale kino+: 19.11.2010 r.
5.00
343
10 głosy | 21 miejsce w rankingu
NIE MÓW NIKOMU
1
2

Mocna alternatywa dla amerykańskich thrillerów. Francuski aktor i reżyser, Guillaume Canet, udowadnia, że pozostawianie niedomkniętych drzwi tajemnicy to coś, co w thrillerze uwodzi najskuteczniej..

Alexandre (François Cluzet) osiem lat temu stracił swoją ukochaną żonę Margot (Marie-Josée Croce), którą zamordował ktoś, komu wcześniej udało się skutecznie ogłuszyć Alexadre'a. Podejrzenia policji padły wówczas na niego, ale śledztwo ostatecznie umorzono. Alexandre ułożył sobie jakoś życie, stał się cenionym pediatrą, a dziś spotyka się nawet z inną kobietą, ale o Margot nie zapomniał. I - chciałoby się powiedzieć - słusznie, bo oto pewnego dnia dostaje e-mail z nagraniem, na którym widzi swoją ukochaną żonę, całą i zdrową. Policja tymczasem w miejscu tamtego morderstwa znajduje kolejne dwa ciała i znów zaczyna podejrzewać Alexandre'a o podwójne życie. W siatce podejrzeń zaczynają piętrzyć się kolejne tajemnice, nowe odsłony przeszłości przynoszą kolejne szokujące fakty, policja przestaje być godna zaufania, a celne tropy pojawiają się nieoczekiwanie na podparyskich przedmieściach.

Reżyser "Nie mów nikomu", GUILLAUME CANET, to dziś jeden z najbardziej wziętych aktorów we Francji. W Polsce znany jest m.in. z takich filmów, jak "Niebiańska plaża" czy "Piekło" Denisa Tanovića. Guillaume Canet, urodzony i wychowany na podparyskiej wsi, przez długi czas zamiast aktorem chciał być... dżokejem. Karierę dżokeja przerwał jednak niefortunny upadek, który dał początek nowej pasji - aktorstwu. Od 1998 roku Guillaume Canet reżyseruje. Krytycy chętnie zresztą porównują go do George'a Clooneya. Tak jak amerykański aktor Canet nie gardzi rolami w komercyjnych tytułach, ale kiedy sam staje za kamerą, wyraźnie poszukuje w kinie czegoś więcej. Tak jest i z "Nie mów nikomu", filmem, który europejska widownia odebrała jako wyzwanie rzucone przez Francję hollywoodzkiej dominacji w gatunku thrillera. Co ciekawe, mimo że film Caneta jest wymierzony w amerykański monopol, jego scenariusz oparty jest na powieści Amerykanina - urodzonego w New Jersey Harlana Cobena, którego książki ściśle związane są z Nowym Jorkiem i właśnie New Jersey.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...