Ale kino+
alekino+
Film. Nie ten człowiek

Nie ten człowiek


komedia, Polska, 2010
reżyseria: Paweł Wendorff
obsada: Bartosz Turzyński, Gabriela Muskała, Jan Frycz, Kinga Preis, Lesław Żurek, Piotr Adamczyk, Wojciech Pszoniak
Premiera w Ale kino+: 1.07.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 34 miejsce w rankingu
Nie ten człowiek

Kuba (Bartosz Turzyński) w wieku lat trzydziestu i za gorącą namową rodziców postanawia podjąć pierwszą w życiu pracę - zostaje dostawcą zakupów w sklepie spożywczym. To naraża go na bezpośredni kontakt z klientelą sklepu, co z kolei obfituje w niekonwencjonalne życiowe sytuacje.

Już na początku zawodowej aktywności Kuba jest świadkiem wypadku i trafia na komendę, żeby złożyć zeznania. Natknięcie się na stróża prawa (Jan Frycz), który skrycie marzy o przejściu na ciemną stronę mocy nie jest jednak najdziwniejszym, co go czeka. Przed nim jeszcze wizyta u tęskniącego za smakiem kiełbasy barona (Wojciech Pszoniak) i jego perfekcyjnego kamerdynera (Piotr Adamczyk), znawcy ars bene moriendi. Kuba poznaje też mściwą generałową (Gabriela Muskała), dla której sprzątanie jest tajnym dochodzeniem w celu znalezienia dowodów zdrady i ekscentryczną wielbicielkę rybek (Kinga Preis). Pod koniec tej miejskiej odysei z tego chaotycznego grafika spotkań wyłania się istotna życiowa lekcja.

"W życiu trzeba robić to, co się najbardziej lubi" - taki morał wypływa z niezależnego filmu PAWŁA WENDORFFA, który w nieoczekiwany zupełnie sposób znalazł się w czołówce polskiego kina, jeśli chodzi o triumfy na zagranicznych festiwalach. "Nie ten człowiek" zdobył m.in. nagrody na festiwalach w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Vancouver i Los Angeles, a w Polsce uhonorowano go Brązowym Granatem na Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. Zrealizowany niewielkim nakładem finansowym "Nie ten człowiek" to drugi film wyreżyserowany przez Pawła Wendorffa, z zawodu operatora ("Gnoje", "Czarne słońca"). Uwagę zwraca gwiazdorska obsada: Lesław Żurek, Piotr Adamczyk, Kinga Preis, Gabriela Muskała, Wojciech Pszoniak, Jan Frycz czy Jacek Braciak grają w krótkich epizodach, które tworzą groteskową, zaskakująco prawdziwą i smutną mozaikę ludzi. Reżyser przyznawał, że praca nad filmem z tyloma wielkimi aktorami była dla niego niemałym wyzwaniem. "Podczas realizacji "Nie tego człowieka", czułem się, jakbym jednocześnie był na lekcji nauki jazdy i w tym samym czasie brał udział w wyścigu formuły 1" - mówił w wywiadach Wendorff.

Utrzymany w czerni i bieli film z miejsca zaczęto porównywać do debiutu Kevina Smitha - słynnych "Sprzedawców". W tym przypadku zgadza się nie tylko kolor kadrów, ale również zawód głównego bohatera. Z powodu groteskowego mikroportretu społeczeństwa, na który porywa się Wendorff krytycy okrzyknęli go następcą Marka Piwowskiego, autora "Rejsu". Inni z kolei zobaczyli w filmie podobieństwa do obrazów Roya Anderssona, szwedzkiego ironisty, którego najgłośniejszym tytułem jest "Do ciebie, człowieku". Sam Wendorff na pytania, jak się czuje wyznaczając nowy styl polskiemu kinu, odpowiadał: "Nie wiem, czy jestem ryzykantem. Być może rozpoznaję nieznane tereny. Zajmuję się po prostu swoimi ulubionymi tematami".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...