Ale kino+
alekino+
Film. NIE WIDZĄC ZŁA

NIE WIDZĄC ZŁA

See No Evil
thriller, Wlk. Brytania, 1971, 85 min.
reżyseria: Richard Fleischer
obsada: Diane Grayson, Dorothy Alison, Mia Farrow, Robin Bailey
Premiera w Ale kino+: 17.09.2006 r.
5.00
343
20 głosy | 86 miejsce w rankingu
1
2

Thriller mistrza kina noir - niewidoma dziewczyna po powrocie z wizyty u narzeczonego natyka się w domu na trupy swojej rodziny.

Sara (Mia Farrow), młoda dziewczyna, która w dzieciństwie straciła wzrok po upadku z konia, przyjeżdża na farmę swoich krewnych (Dorothy Alison i Robin Bailey), zamieszkałych na głębokiej, angielskiej prowincji. W drodze ze stacji do domu przydarza im się coś dziwnego. Na drodze wyrasta niespodziewanie mężczyzna w kowbojskim kapeluszu, który zagradza im przejazd i schodzi z trasy dopiero po ostrych słowach wuja Sary. Po dotarciu na miejsce rodzina szybko zapomina o nieprzyjemnym incydencie. Sara spokojnie przygotowuje się na spotkanie ze swoim narzeczonym Steve'em Redingiem (Norman Eshley), który mieszka na pobliskiej farmie, a wujostwo również zamierza złożyć komuś wizytę. Sara po powrocie od narzeczonego zastaje więc dom pusty. Nie ma pojęcia, że tuż przed jej przyjazdem na miejscu rozegrały się tragiczne wydarzenia.

Nominowany do nagrody Edgara Allana Poe "Nie widząc zła" to film uznawanego już za klasyka kina noir, RICHARDA FLEISHERA, twórcę takich czarnych filmów, jak "Jego typ kobiety" (1951), "Armored Car Robbery" (1950), "Wąska krawędź" (1952), "Krwawa sobota" (1955) czy pokazywany w konkursie głównym w Cannes "Bez emocji" (1959). Swoje najwyższe filmowe wyróżnienie - Oscara - Fleischer zdobył jednak paradoksalnie za film dokumentalny "Design for Death" (1947), w którym poprzez analizę historii Japonii opowiadał o japońskiej kulturze zabijania. W ostatnich latach kariery Fleisher natomiast dał się poznać jako miłośnik kina przygodowego, kierowanego zarówno do młodzieży ("Książę i żebrak"), jak i do miłośników fantasy ("Conan Niszczyciel", "Czerwona Sonia" - oba z Arnoldem Schwarzeneggerem). W "Nie widząc zła" Fleischer, syn Maxa Fleischera, producenta popularnych animacji o Popeye'u, po zrealizowaniu widowiskowego dramatu wojennego "Tora! Tora! Tora! - Atak na Pearl Harbor" z powodzeniem powrócił do konwencji kina grozy. W roli niemej Sary obsadził Mię Farrow, która trzy lata wcześniej zrobił furorę w świecie filmu znakomitą rolą w "Dziecku Rosemary" Romana Polańskiego. Mia była już wówczas po rozwodzie z Frankiem Sinatrą. Jej kolejne małżeństwo z André Previnem również zakończyło się rozwodem - para miała 14 dzieci, w tym dziesięcioro adoptowanych. Jednym z nich była Soon-Yi Previn z Korei Południowej, która z kolei stała się bezpośrednim powodem burzliwego zakończenia związku Farrow z Woodym Allenem. Jednak to właśnie Allenowi aktorka zawdzięcza największy rozkwit swojej kariery. Stała się muzą reżysera po tym, jak w 1982 zagrała w jego "Seksie nocy letniej". Ponadto wystąpiła m.in. w jego "Danny Rose z Broadwayu" (1984), "Purpurowej róży z Kairu" (1985), "Mężach i żonach" (1992) oraz "Cieniach we mgle" (1992).
SERIALE

Zdążyć przed mrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...