Ale kino+
alekino+
Film. NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI

NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI

Dangerous Liaisons
dramat kostiumowy, USA/Wlk. Brytania, 1988, 114 min.
reżyseria: Stephen Frears
obsada: Glenn Close, John Malkovich, Keanu Reeves, Michelle Pfeiffer
Premiera w Ale kino+: 7.06.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 89 miejsce w rankingu

Najlepsza ekranizacja słynnej sztuki Christophera Hamptona - opowieść o zepsutym światku francuskiej arystokracji, która fascynuje się towarzyskimi awansami i erotycznymi skandalami.

Centralną postacią ekranizacja Frearsa jest wyjątkowo inteligentna i złośliwa markiza de Merteuil (Glenn Close) pasjonująca się towarzyskimi gierkami, które najczęściej kompromitują innych ludzi. Kiedy markiza dowiaduje się, że jej były mąż planuje małżeństwo z młodziutką Cecile de Volanges (Uma Thurman), postanawia się zemścić. O pomoc prosi byłego kochanka, bezwzględnego i cynicznego wicehrabiego de Valmonta (John Malkovich), który ma uwieść Cecile jeszcze przed zamążpójściem i w ten sposób wystawić byłego małżonka na pośmiewisko socjety. Valmont jednak mierzy wyżej: chce również nawiązać romans z cnotliwą i bogobojną mężatką Madame de Tourvel (Michelle Pfeiffer), znaną ze swej niedostępności. Jeśli mu się to uda, nagrodą będzie ostatnia zmysłowa noc z markizą.

Trzy Oscary, dwie nagrody BAFTA i Cezar za najlepszy film zagraniczny - to tylko niektóre nagrody, jakimi uhonorowano ekranizację STEPHENA FREARSA, brytyjskiego reżysera, który wcześniej ujął krytykę skromną "Moją piękną pralnią" (1985), a zachwycił obrazem "Mrs. Henderson Presents" (2005) ze wspaniałą, nominowaną do Oscara rolą Judi Dench. "Niebezpieczne związki", uważane za najlepszą adaptację powieści Choderlosa de Laclosa, do historii kina przeszły przede wszystkim za sprawą świetnych aktorów - zwłaszcza zjawiskowej Glenn Close i znakomitego Johna Malkovicha, który opowiadał później: "Stephen doprowadzał mnie podczas zdjęć do szaleństwa, ale to jeden z nielicznych moich filmów, o których myślę z sympatią". Krytyka doceniła również w "Niebezpiecznych związkach" dopracowane dekoracje i kostiumy, nietuzinkowe połączenie chłodu i erotyzmu, ale też przejmującą, dekadencką wymowę filmu. W swoim wybitnym obrazie Frears stworzył bowiem świat idealnie sztuczny, w którym prawda skrywa się zawsze za teatralną maską i grubą warstwą pudru obowiązkowo nakładanego przez bohaterów we wszystkich oficjalnych sytuacjach. Powieść de Laclosa uważa się zresztą za zapowiedź rewolucji francuskiej: pokazywany w filmie libertyński świat gier, intryg i erotycznej swobody powoli odchodzi w przeszłość - wisi bowiem nad nim widmo ostatecznej klęski, która spotka zarówno wiecznych intrygantów, jak i ich ofiary.

Sztuka, którą autor Christopher Hampton przerobił na potrzeby filmu Stephena Frearsa, powstała na podstawie perfekcyjnej pod względem konstrukcji (składa się ze 175 listów kilkunastu głównych bohaterów) powieści kapitana francuskiej artylerii Choderlosa de Laclosa. Barwny portret libertyńskiej arystokracji z końca XVIII wieku inspirował zresztą bardzo wielu twórców. "Niebezpieczne związki" nakręcił już w 1960 roku Roger Vadim, który przeniósł akcje do współczesności, podobnie jak Roger Kumble w "Szkole uwodzenia" z 1999 roku. Równocześnie z filmem Frearsa powstał natomiast ciekawy, choć dość konwencjonalny "Valmont" Miloąa Formana, gdzie w tytułową postać wcielił się Colin Firth. "Niebezpieczne związki" pociągały również polskich twórców związanych z teatrem - w Teatrze Nowym w 2004 roku można było oglądać Valmonta w kreacji Krzysztofa Majchrzaka, a wcześniej, w 1996 roku, na deskach Poznańskiego Teatru Tańca "Niebezpieczne związki" prezentowane były w formie... opery w reżyserii Ewy Wycichowskiej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...