Ale kino+
alekino+
Film. NIEBIAŃSKIE DNI

NIEBIAŃSKIE DNI

Days of Heaven
film obyczajowy, USA, 1978, 94 min. 12
reżyseria: Terrence Malick
obsada: Brooke Adams, Linda Manz, Richard Gere, Robert J. Wilke, Sam Shepard
Premiera w Ale kino+: 7.10.2019 r.
5.00
343
5 głosy | 491 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
15:55
środa15 lipca
NIEBIAŃSKIE DNI
© Paramount Network is trademark of Paramount Pictures, Viacom is trademark of Viacom International.

Olśniewające wizualnie arcydzieło Terrence'a Malicka z oscarowymi zdjęciami Néstora Almendrosa i stawiającym pierwsze aktorskie kroki Richardem Gere'em.

Bill (Richard Gere) pracuje w chicagowskiej hucie stali. Zmęczony szykanami ze strony brygadzisty (Stuart Margolin) wdaje się z nim w bójkę, w której zadaje mężczyźnie śmiertelny cios. Chłopak ratuje się ucieczką na południe kraju. W podróż zabiera młodszą siostrę Lindę (Linda Manz) oraz ukochaną Abby (Brooke Adams). By uniknąć plotek i niepotrzebnych komplikacji, cała trójka podaje się za rodzeństwo. W Teksasie najmują się do sezonowej pracy przy żniwach na farmie zamożnego, lecz bardzo nieśmiałego Chucka (Sam Shepard). Pewnego dnia Bill podsłuchuje rozmowę lekarza, który diagnozuje u farmera groźną chorobę i daje mu zaledwie rok życia. Informacja ta sprawia, że gdy zauroczony Chuck oświadcza się Abby, jej chłopak nie ma nic przeciwko temu i namawia ją do zamążpójścia. Od dnia ślubu zdrowie żonatego i szczęśliwego farmera, wbrew wcześniejszemu rozpoznaniu, zdaje się bez zarzutu, a los całej trójki z Chicago odmienia się diametralnie.

"Najpiękniejsze zdjęcia plenerowe w historii kina ozdabiają wybitne dokonanie autora, którego możliwości twórcze w ostatniej ćwierci XX wieku oceniane będą jako równe tym, którymi dysponują tylko Kubrick i Scorsese" - pisał o "Niebiańskich dniach" historyk kina, Adam Garbicz. W opinii tej nie był osamotniony, choć z entuzjastycznym przyjęciem filmu TERRENCE'A MALICKA przez krytykę nie poszedł w parze sukces komercyjny. Pieczołowitość warstwy formalnej obrazu może imponować. Wysmakowane zdjęcia wiejskich krajobrazów, kręconych, dla uzyskania odpowiedniego światła, w krótkim czasie między dniem i nocą, uzupełnia muzyka Ennio Morricone, która przyniosła kompozytorowi pierwszą w karierze nominację do Oscara. O perfekcjonizmie reżysera świadczy też fakt, że Malick blisko dwa lata dopracowywał materiał na stole montażowym, budząc zniecierpliwienie producentów. Przy całym bogactwie środków "Niebiańskie dni" pozostają niepokojącą, zapadającą w pamięć opowieścią o realiach społecznych początku XX wieku.


ALE KINO+ POLECA

12.50
WTOREK14 lipca
Czarownice z Salem
Czarownice z Salem

Historia kobiet oskarżonych o czarną magię w purytańskim Salem w Nowej Anglii pod koniec…

17.55
WTOREK14 lipca
Zniewaga
Zniewaga

W Bejrucie, stolicy Libanu, dochodzi do kłótni pomiędzy chrześcijaninem a palestyńskim…

20.10
WTOREK14 lipca
Mama
Mama

Quebec. Ekstrawertyczna matka odbiera nastoletniego syna z ośrodka resocjalizacji.…SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...