Ale kino+
alekino+
Film. NIEBIAŃSKIE DNI

NIEBIAŃSKIE DNI

Days of Heaven
film obyczajowy, USA, 1978, 94 min.
reżyseria: Terrence Malick
obsada: Brooke Adams, Linda Manz, Richard Gere, Robert J. Wilke, Sam Shepard
Premiera w Ale kino+: 7.10.2019 r.
5.00
343
5 głosy | 491 miejsce w rankingu
NIEBIAŃSKIE DNI
© Paramount Network is trademark of Paramount Pictures, Viacom is trademark of Viacom International.

Olśniewające wizualnie arcydzieło Terrence'a Malicka z oscarowymi zdjęciami Néstora Almendrosa i stawiającym pierwsze aktorskie kroki Richardem Gere'em.

Bill (Richard Gere) pracuje w chicagowskiej hucie stali. Zmęczony szykanami ze strony brygadzisty (Stuart Margolin) wdaje się z nim w bójkę, w której zadaje mężczyźnie śmiertelny cios. Chłopak ratuje się ucieczką na południe kraju. W podróż zabiera młodszą siostrę Lindę (Linda Manz) oraz ukochaną Abby (Brooke Adams). By uniknąć plotek i niepotrzebnych komplikacji, cała trójka podaje się za rodzeństwo. W Teksasie najmują się do sezonowej pracy przy żniwach na farmie zamożnego, lecz bardzo nieśmiałego Chucka (Sam Shepard). Pewnego dnia Bill podsłuchuje rozmowę lekarza, który diagnozuje u farmera groźną chorobę i daje mu zaledwie rok życia. Informacja ta sprawia, że gdy zauroczony Chuck oświadcza się Abby, jej chłopak nie ma nic przeciwko temu i namawia ją do zamążpójścia. Od dnia ślubu zdrowie żonatego i szczęśliwego farmera, wbrew wcześniejszemu rozpoznaniu, zdaje się bez zarzutu, a los całej trójki z Chicago odmienia się diametralnie.

"Najpiękniejsze zdjęcia plenerowe w historii kina ozdabiają wybitne dokonanie autora, którego możliwości twórcze w ostatniej ćwierci XX wieku oceniane będą jako równe tym, którymi dysponują tylko Kubrick i Scorsese" - pisał o "Niebiańskich dniach" historyk kina, Adam Garbicz. W opinii tej nie był osamotniony, choć z entuzjastycznym przyjęciem filmu TERRENCE'A MALICKA przez krytykę nie poszedł w parze sukces komercyjny. Pieczołowitość warstwy formalnej obrazu może imponować. Wysmakowane zdjęcia wiejskich krajobrazów, kręconych, dla uzyskania odpowiedniego światła, w krótkim czasie między dniem i nocą, uzupełnia muzyka Ennio Morricone, która przyniosła kompozytorowi pierwszą w karierze nominację do Oscara. O perfekcjonizmie reżysera świadczy też fakt, że Malick blisko dwa lata dopracowywał materiał na stole montażowym, budząc zniecierpliwienie producentów. Przy całym bogactwie środków "Niebiańskie dni" pozostają niepokojącą, zapadającą w pamięć opowieścią o realiach społecznych początku XX wieku.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...