Ale kino+
alekino+
Film. NIEBIESKIE KOŁNIERZYKI

NIEBIESKIE KOŁNIERZYKI

Blue Collar
dramat kryminalny, USA, 1978, 109 min.
reżyseria: Paul Schrader
obsada: Harry Bellaver, Harvey Keitel, Richard Pryor, Yaphet Kotto
Premiera w Ale kino+: 16.10.2004 r.
4.33
343
13 głosy | 1351 miejsce w rankingu

"Niebieskie kołnierzyki" to potoczna nazwa, jaką w Ameryce określa się ludzi należących do klasy robotniczej - w odróżnieniu od "białych kołnierzyków", członków klasy średniej, wykonujących tak zwaną pracę umysłową.

Debiutancki film Paula Schradera opowiada o trzech robotnikach z fabryki samochodów, którzy próbują swych sił jako włamywacze i szantażyści - i ponoszą tej próby niewesołe konsekwencje.

Akcja toczy się w Detroit, przemysłowym mieście znanym z wielkich zakładów samochodowych. W jednym z nich pracują Zeke (Richard Pryor), Jerry (Harvey Keitel) i Smokey (Yaphet Kotto) - trzej robotnicy, którzy wspólnie spędzają czas przy taśmie produkcyjnej i później, po fajrancie, przy piwie. Wszyscy trzej z trudem wiążą koniec z końcem. Podczas jednego z piwnych wieczorów robotnikom wpada do głowy pomysł włamania się do sejfu związku zawodowego. Ku rozczarowaniu bohaterów w kasie pancernej poza kilkuset dolarami znajdują się same dokumenty. Okazuje się jednak, że papiery te mogą być cenniejsze niż gotówka. Dokumenty dotyczą kryminalnej działalności prowadzonej przez związek zawodowy. Robotnicy postanawiają zaszantażować władze syndykatu i wycisnąć z nich prawdziwe pieniądze. Sprawa jednak przerasta prostodusznych i poczciwych bohaterów; związek przypomina prawdziwą mafię, której szefowie w obliczu zagrożenia nie będą wahali się przed użyciem wszelkich możliwych środków obrony, z morderstwem włącznie.

PAUL SCHRADER zaczynał karierę jako scenarzysta - znany jest przede wszystkim ze współpracy z Martinem Scorsese, dla którego napisał m.in. "Taksówkarza", "Wściekłego byka" i adaptację "Ostatniego kuszenia Chrystusa". "Niebieskie kołnierzyki" były reżyserskim debiutem pisarza. Schrader stanął przed nie lada wyzwaniem; trójka wybitnych skądinąd aktorów obsadzonych w głównych rolach, Harvey Keitel, Yaphet Kotto i komik Richard Pryor nie znosiła się nawzajem i niemal każde ujęcie kończyło się kłótnią między artystami. Początkujący reżyser zdołał jednak okiełznać niesforną obsadę i to ze znakomitym rezultatem - "Niebieskie kołnierzyki" są nie tylko wciągającym dramatem kryminalnym, lecz także barwnym, fascynującym portretem amerykańskiej klasy robotniczej końca lat 70.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...