Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. NIEBIESKIE KOŁNIERZYKI

NIEBIESKIE KOŁNIERZYKI

Blue Collar
dramat kryminalny, USA, 1978, 109 min.
reżyseria: Paul Schrader
obsada: Harry Bellaver, Harvey Keitel, Richard Pryor, Yaphet Kotto
Premiera w Ale kino+: 16.10.2004 r.
4.33
343
13 głosy | 1351 miejsce w rankingu

"Niebieskie kołnierzyki" to potoczna nazwa, jaką w Ameryce określa się ludzi należących do klasy robotniczej - w odróżnieniu od "białych kołnierzyków", członków klasy średniej, wykonujących tak zwaną pracę umysłową.

Debiutancki film Paula Schradera opowiada o trzech robotnikach z fabryki samochodów, którzy próbują swych sił jako włamywacze i szantażyści - i ponoszą tej próby niewesołe konsekwencje.

Akcja toczy się w Detroit, przemysłowym mieście znanym z wielkich zakładów samochodowych. W jednym z nich pracują Zeke (Richard Pryor), Jerry (Harvey Keitel) i Smokey (Yaphet Kotto) - trzej robotnicy, którzy wspólnie spędzają czas przy taśmie produkcyjnej i później, po fajrancie, przy piwie. Wszyscy trzej z trudem wiążą koniec z końcem. Podczas jednego z piwnych wieczorów robotnikom wpada do głowy pomysł włamania się do sejfu związku zawodowego. Ku rozczarowaniu bohaterów w kasie pancernej poza kilkuset dolarami znajdują się same dokumenty. Okazuje się jednak, że papiery te mogą być cenniejsze niż gotówka. Dokumenty dotyczą kryminalnej działalności prowadzonej przez związek zawodowy. Robotnicy postanawiają zaszantażować władze syndykatu i wycisnąć z nich prawdziwe pieniądze. Sprawa jednak przerasta prostodusznych i poczciwych bohaterów; związek przypomina prawdziwą mafię, której szefowie w obliczu zagrożenia nie będą wahali się przed użyciem wszelkich możliwych środków obrony, z morderstwem włącznie.

PAUL SCHRADER zaczynał karierę jako scenarzysta - znany jest przede wszystkim ze współpracy z Martinem Scorsese, dla którego napisał m.in. "Taksówkarza", "Wściekłego byka" i adaptację "Ostatniego kuszenia Chrystusa". "Niebieskie kołnierzyki" były reżyserskim debiutem pisarza. Schrader stanął przed nie lada wyzwaniem; trójka wybitnych skądinąd aktorów obsadzonych w głównych rolach, Harvey Keitel, Yaphet Kotto i komik Richard Pryor nie znosiła się nawzajem i niemal każde ujęcie kończyło się kłótnią między artystami. Początkujący reżyser zdołał jednak okiełznać niesforną obsadę i to ze znakomitym rezultatem - "Niebieskie kołnierzyki" są nie tylko wciągającym dramatem kryminalnym, lecz także barwnym, fascynującym portretem amerykańskiej klasy robotniczej końca lat 70.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...