Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Niebo nad Paryżem

Niebo nad Paryżem

5.00
343
5 głosy | 134 miejsce w rankingu
Niebo nad Paryżem

Pierre (Romain Duris), trzydziestoletni paryżanin, tancerz rewiowy z Moulin Rouge, musi przerwać swoją dobrze zapowiadającą się karierę z powodu choroby serca. Czeka go przeszczep, ale ma tylko 40% szans na przeżycie. Czekając na transplantację obserwuje z balkonu otaczających go ludzi.

Na nowo odkrywa urok paryskich zaułków, niepozornych kawiarenek i parków nad Sekwaną. Pracująca w opiece społecznej i samotnie wychowującą troje dzieci Elise (Juliette Binoche) przeprowadza się do brata, aby się nim zaopiekować. Młoda kobieta patrząc na życie przez pryzmat odpowiedzialności i obowiązków, gubi po drodze cenne chwile i nie zastanawia się nawet nad własnymi potrzebami. Pierre uświadamia jej, że zachowuje się, jakby miała 60 lat i zachęca, aby wreszcie zaczęła czerpać z życia jakieś przyjemności. Dramat brata jest dla Elise wstrząsem, ale pojawia się dla niej szansa na wyrwanie się z bezbarwnej egzystencji. Jest nią znajomość z Jeanem (Albert Dupontel), lubiącym poetyckie sformułowania sprzedawcą warzyw, który mimo urzędowo potwierdzonej separacji, nie jest w stanie uwolnić się od toksycznych emocji związanych z byłą żoną. Kryzys egzystencjalny przechodzi również Roland Verneuil (Fabrice Luchini), profesor historii Paryża na Sorbonie. Znawca dziejów francuskiej stolicy zupełnie nieodpowiedzialnie zakochuje się we własnej studentce (Melanie Laurent). Profesor ma brata. Philippe Verneuil (François Cluzet) jest miejskim architektem, który wraz z żoną oczekuje dziecka. Wiedzie ustabilizowane życie, którego wielu może mu pozazdrościć. Philippe jest bardzo zżyty z bratem i kiedy słyszy z jego ust zarzut dotyczący jego mieszczańskiej normalności, w jego spełnionym pozornie życiu pojawia się kryzys.

To tylko kilku bohaterów z korowodu prawie 30 postaci, które przewijają się przez ten poetycki, nastrojowy i bardzo refleksyjny film. Reżyser CÉDRIC KLAPISCH, autor entuzjastycznie przyjętych obrazów z serii "Smak życia", twierdził, że miała to być historia o jego rodzinnym mieście, wizja Paryża, która różni się od spotykanego częstokroć za granicą wizerunku snobistycznej i pretensjonalnej metropolii. Wielowątkowy i wielobarwny portret mieszkańców francuskiej stolicy stał się uniwersalną opowieścią o ludzkim niespełnieniu i próbach poszukiwania szczęścia.

Klapisch po raz kolejny powierzył główną rolę swemu życiowemu partnerowi Romainowi Durisowi, którego widzowie pamiętają m.in. z "Zakochanego Moliera" Laurenta Tirarda, "W rytmie serca" Jacquesa Audiarda czy "Arsène'a Lupina" Jeana-Paula Salome. Rola Xaviera, "etatowego" alter ego reżysera Cédrica Klapischa w komedii romantycznej "Smak życia" i jej sequelu "Smak życia 2" została napisana właśnie z myślą o Durisie. Aktor wystąpił także w "Dobermanie", "Tomciu Paluchu", "Hiszpańskim mieszkaniu" oraz w niezależnych produkcjach, takich jak "Kiedy kotka daleko" i "Już martwy".

W "Niebie nad Paryżem" Durisowi partneruje w roli siostry Juliette Binoche, laureatka m.in. Oscara i Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za "Angielskiego pacjenta", Cezara za "Trzy kolory: Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego oraz nominowana do Oscara, Złotego Globu i BAFTY za "Czekoladę". Z bardzo bogatego, ale zawsze ciekawego i ambitnego dorobku aktorki widzowie mieli okazję zobaczyć m.in. "Wdowę z wyspy Świętego Piotra", "Mężczyznę moich marzeń", "Ukryte", "Sezon na słówka", "Zakochany Paryż" czy "Podróż czerwonego balonika".

Inną kluczową rolę profesora w obrazie Klapischa zagrał Fabrice Luchini, nominowany aż 6-krotnie do nagrody Cezara za role w filmach "Zakochany Molier", "Zuchwały Beaumarchais", "Pułkownik Chabert", "W poszukiwaniu siebie", "Bliscy znajomi" i "Koszty życia". Albert Dupontel, który zagrał obdarzonego poetyckim talentem sprzedawcę warzyw, był do Cesara nominowany 4 razy: za scenariusz i reżyserię komedii "Bernie", za rolę Dionneta w dramacie "Un heros tres discret" w reżyserii Jacquesa Audiarda oraz za kreację doktora Bruno Sachsa w dramacie "La Maladie de Sachs" Michela Deville'a.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...