Ale kino+
alekino+
Film. NIECIEKAWA HISTORIA

NIECIEKAWA HISTORIA


film psychologiczny, Polska, 1982, 106 min.
reżyseria: Wojciech Jerzy Has
obsada: Anna Milewska, Gustaw Holoubek, Hanna Mikuć, Janusz Gajos
Premiera w Ale kino+: 13.02.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 28 miejsce w rankingu
1
2

Oparta na pesymistycznej prozie Czechowa przypowieść o straconym życiu z Gustawem Holoubkiem i Januszem Gajosem w rolach głównych. Jeden z pierwszych filmów Hasa zrealizowanych po ośmioletniej przerwie w pracy artystycznej.

Starzejący się profesor medycyny (Gustaw Holoubek) - główny bohater "Nieciekawej historii" - robi bilans swojego życia. Z żoną nic go już właściwie nie łączy, narzeczonego swojej córki (Janusz Gajos) uważa za bezwartościowego zarozumialca, a rezultaty pracy pedagogicznej wydają mu się wątpliwe (studenci rażą go niesamodzielnością myślenia). Jedyną radość znajduje w kontaktach i rozmowach z Katarzyną (Hanna Mikuć), swoją wychowanicą, która darzy go głębokim uczuciem. Często odwiedza kobietę, która spodziewa się nieślubnego dziecka, narażając się tym samym na skandal. Pewnego dnia, na prośbę żony profesor wyrusza do Kalisza, aby zbadać stan majątkowy rodziny Gnekkerów, z której pochodzi narzeczony jego córki. Niestety w mieście nikt o takiej rodzinie nie słyszał. W gospodzie, w której zatrzymuje się profesor, zjawia się Katarzyna. Dziewczyna wyznaje, że wyjeżdża, zapewne na zawsze. Ucieszony jej wizytą profesor spowiada się przed nią ze swego przegranego życia.

"Kończy się na tym, co znane jest od dawna: że świadome życie bez ustalonego światopoglądu - to nie życie, tylko męka, zgroza" - pisał Antoni Czechow w jednym ze swoich listów streszczając "Nieciekawą historię". W tym opowiadaniu, napisanym na dwanaście lat przed "Trzema siostrami", dramaturg - wtedy jeszcze pod pseudonimem Antoszka Czechonte - dał wyraz swojemu specyficznemu pesymizmowi w diagnozowaniu stanu świadomości rosyjskiej inteligencji. Smutne rozmyślania o kondycji Rosjan to zresztą jeden z najważniejszych tematów podejmowanych przez Czechowa. Trudno się dziwić, że po jego twórczość wreszcie sięgnął WOJCIECH JERZY HAS. O tym wybitnym reżyserze Tadeusz Sobolewski na łamach "Gazety Wyborczej" pisał "Has na różne sposoby opowiadał wciąż tę samą historię, wiecznie aktualną. Ukazywał degrengoladę człowieka w świecie bez perspektyw, opiewał przegraną jednostki ze światem, przy czym rzeczywistość nigdy nie miała u niego racji. Rację miał ten, kto przegrywał".

Subtelne studium psychologiczne człowieka "rozdartego", bez pomysłu na dalsze życie, to jedna z wielu w filmowym życiorysie Hasa literackich adaptacji. Do najznakomitszych należą "Lalka" według Prusa, nagrodzony w San Sebastian "Rękopis znaleziony w Saragossie" według Potockiego czy "Sanatorium pod klepsydrą" według Schultza, za które twórca odebrał nagrodę za reżyserię w Cannes. "Has filmami opartymi na cudzych książkach pisał własny pamiętnik artysty" - pisał Sobolewski, a Konrad Eberhardt, autor świetnej monografii o Hasie, zwrócił uwagę, że materiał, z którego powstawały jego filmy był zawsze taki sam. Że wszystkie jego filmy łączą jakieś tajemne drzwiczki, którymi bohaterowie mogliby przejść z jednego fabularnego planu do innego.

"Nieciekawa historia" była jednym z pierwszych filmów Hasa zrealizowanych po przerwie w twórczości, do której reżyser został zmuszony przez ówczesne władze. Powodem było potajemne wysłanie w 1973 roku na festiwal w Cannes "Sanatorium pod klepsydrą" (film pojechał w puszkach oklejonych fałszywymi napisami). Obraz zdobył nagrodę, choć w kraju krytycy zarzucali mu formalizm, a władza oskarżała o niezdrową deformację polskiej rzeczywistości. Has o swoim przymusowym urlopie mówił niewiele. W 1974 roku został wykładowcą łódzkiej "Filmówki", co wiele lat później komentował krótko: "Gdy w 1973 roku wziąłem nagrodę w Cannes, musiałem przyjść do szkoły, bo nie mogłem już nic nakręcić. Musiałem zamilknąć na osiem lat. To był taki wypadek przy pracy. Nie chcę tego komentować, bo nie lubię wciskania na głowę korony cierniowej".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...