Ale kino+
alekino+
Film. Nienawiść

Nienawiść

Haine
dramat, Francja, 1995, 94 min.
reżyseria: Mathieu Kassovitz
obsada: Hubert Kounde, Said Taghmaoui, Vincent Cassel
Premiera w Ale kino+: 13.06.2013 r.
5.00
343
20 głosy | 32 miejsce w rankingu
Nienawiść
1
2

Nagrodzony Złotą Palmą film Mathieu Kassovitza przedstawia 24 godziny z życia trójki bezrobotnych przyjaciół, mieszkańców paryskich przedmieść. W stolicy Francji trwają zamieszki, a nienawiść między młodymi ludźmi z blokowisk, a mundurowymi rośnie z każdą chwilą. Niewiele brakuje, by doszło do wybuchu.

Bohaterowie tej opowieści to trzej kumple z wieloetnicznego, rządzonego przez gangi przedmieścia Paryża. Planują spędzić dzień, jak zawsze, na włóczęgach po osiedlu i paleniu jointów. Jednak po tym, jak podczas policyjnego przesłuchania dotkliwie został pobity ich kolega, całe miasto wrze. Said (Saïd Taghmaoui), Vinz (Vincent Cassel) i Hubert (Hubert Koundé) czekają na wieści ze szpitala i zaczynają myśleć o zemście. Szukają winnego policjanta, Vinz przypadkowo wchodzi w posiadanie broni, w końcu razem ruszają w kierunku znienawidzonego mieszczańskiego centrum. Bojowe nastroje próbuje tonować Hubert, czarnoskóry chłopak marzący o karierze boksera, jednak jego zdrowy rozsądek to za mało, żeby odwrócić dramatyczny bieg wydarzeń.

"Nienawiść" zainspirowana została prawdziwymi zamieszkami na przedmieściach Paryża i właściwie każda kolejna fala takich wydarzeń potwierdza jego aktualność. Nadal wrażenie robi paradokumentalny charakter opowieści, podkreślony przez czarno-białe zdjęcia oraz prawdziwe imiona aktorów, których ci użyczyli swoim postaciom. Niezwykle przekonujące są kreacje aktorskie, zwłaszcza rola naładowanego frustracją i agresją dresiarza Vinza, w której pełnię swojego talentu pokazał nieznany wówczas szerzej aktor, Vincent Cassel ("Jefferson w Paryżu", "Purpurowe rzeki", "Nieodwracalne", "Ocean's Twelve: Dogrywka"). Walory filmu doceniła zarówno publiczność, jak i krytycy. Obraz zdobył m.in. Złotą Palmę w Cannes w 1995 roku, nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej oraz 3 statuetki Cezara w 1996 roku, w tym za najlepszy film.

Autorem scenariusza i reżyserem "Nienawiści" jest pochodzący z filmowej rodziny (syn montażystki i reżysera) - MATHIEU KASSOVITZ, jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców współczesnego kina francuskiego: aktor, reżyser i producent. Przed "Nienawiścią" sfilmował inny swój scenariusz, "Mulatka", a później nakręcił m.in. mroczny kryminał z Jeanem Reno "Purpurowe rzeki", czy hollywoodzki thriller z Halle Berry i Penelope Cruz "Gothika". Międzynarodowe sukcesy odnosi także jako aktor - był partnerem Audrey Tautou w słynnej "Amelii" (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej), można go było oglądać m.in. w "Piątym elemencie" Luca Bessona i "Monachium" Stevena Spielberga.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...