Ale kino+
alekino+
Film. NIEPOTRZEBNI MOGĄ ODEJŚĆ

NIEPOTRZEBNI MOGĄ ODEJŚĆ

Odd Man Out
film kryminalny, Wlk. Brytania, 1947, 111 min.
reżyseria: Carol Reed
obsada: Cyril Cusack, James Mason, Kathleen Ryan, Robert Beatty, Robert Newton
Premiera w Ale kino+: 6.06.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 100 miejsce w rankingu

Porównywany z "Popiołem i diamentem" i "Ulissesem" Joyce'a znakomity film Carola Reeda, uznawany za swego rodzaju syntezę tzw. kina kreacyjnego lat 40.

Johnny McQueen (James Mason) to przywódca podziemnej organizacji irlandzkiej, która planuje napad na bank - nie po to jednak, by się wzbogacić, ale by zdobyć środki na swoją działalność. Niestety, podczas nocnego napadu McQueen zabija człowieka i sam zostaje postrzelony. Musi uciekać, zwłaszcza że policja, która chce schwytać jego i pozostałych członków grupy, rozpoczyna zakrojoną na szeroką skalę obławę.

Akcja filmu rozgrywa się w ciągu ośmiu godzin - w czasie, gdy McQueen szuka schronienia, błąkając się samotnie po mieście. Bohater może liczyć tylko na zdawkową pomoc; nikt nie chce ryzykować dla człowieka ściganego przez prawo, który wcześniej był więźniem politycznym.

"Niepotrzebni muszą odejść" to opowieść o idealiście, który chce walczyć bez przemocy, ale przegrywa w świecie pełnym egoizmu - to właśnie z powodu ideałów zostaje przecież wplątany w tragiczną sytuację bez wyjścia. Film CAROLA REEDA to przede wszystkim opowieść o człowieku znajdującym się na granicy śmierci - James Mason w niemal całkowicie milczącej roli McQueena znakomicie gra człowieka osaczonego: przez czyhające za każdym rogiem niebezpieczeństwo, nieunikniony upływ czasu (widz wielokrotnie informowany jest o aktualnej godzinie), bliskość śmierci, a przede wszystkim przez świadomość, że jest całkowicie sam.

Do dziś obraz Carola Reeda, porównywany niekiedy z "Popiołem i diamentem" Wajdy, ale też "Ulissesem" Jamesa Joyce'a, uznawany jest za swego rodzaju syntezę tzw. kina kreacyjnego lat 40. Reed w sposób mistrzowski buduje na ekranie atmosferę poprzez wybitne zdjęcia Roberta Kraskera - obrazy ciemnych ulic, małych sklepów, rozmytych miejskich kształtów i cieni oraz przeszywającą muzykę Williama Alwyna. "Niepotrzebni muszą odejść" to film mroczny, hipnotyczny, przypominający majaczenia w stanie gorączki, nawiązujący przy tym do dzieł ekspresjonistów. Już po pierwszych minutach staje się dla widza jasne, że konwencja kryminału czy też thrillera politycznego jest tu tylko pretekstem. W gruncie rzeczy Reed opowiada o człowieku postawionym - niczym w antycznej tragedii - wobec nieuchronnego przeznaczenia.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...