Ale kino+
alekino+
Film. NIEPRZYCHYLNA BEZSTRONNOŚĆ

NIEPRZYCHYLNA BEZSTRONNOŚĆ

Passage a l'acte
thriller, Francja, 1996, 99 min.
reżyseria: Francis Girod
obsada: Anne Parillaud, Daniel Auteuil, Michele Laroque, Patrick Timsit
Premiera w Ale kino+: 10.09.2005 r.
4.22
343
38 głosy | 865 miejsce w rankingu

Francuski thriller z Danielem Auteuilem w roli głównej opowiadający o fascynującej i przerażającej psychologicznej grze między dwoma bohaterami - terapeutą i jego pacjentem.

W tym filmie opartym na powieści Jeana-Pierre'a Gattegno (polscy widzowie znają ekranizację innej jego książki dokonaną przez Jeana-Jacquesa Beineix - "Mortal Transfert") niemal każdy element ułożony jest wedle klasycznych zasad thrillera. Film rozpoczyna więc pogrzeb, a kończy - wesele. Większość kluczowych zdarzeń rozgrywa się nocą, nie ma czasu na uczucia (ale na szybki seks - jak najbardziej), nikomu też nie można wierzyć, bo niemal wszyscy okażą się kimś innym niż się z pozoru wydaje.

Główną postacią intrygi jest w "Nieprzychylnej bezstronności" Antonie Riviere (to jedna z tych ról Daniela Auteuila, która zapoczątkowała jego dobrą passę w ostatnich latach) - psychoterapeuta, który żyje z tego, że analizuje życie innych ludzi. Riviere ma renomę (m.in. dzięki publikowanym przez siebie książkom) oraz wielu pacjentów, którzy w istocie niewiele go obchodzą: te same problemy, podobne rozmowy, powtarzające się zalecenie terapeutyczne. Dwa przypadki intrygują jednak Riviere'a szczególnie. To bogata Isabelle d'Archambault (Anne Parillaud), która uwodzi psychiatrę swoimi opowieściami oraz Edouard Berg (Patrick Timsit), człowiek tajemniczy, przerażający i piekielnie inteligentny. Berg ni stąd ni zowąd opowiada Riviere'owi o tym, w jaki sposób zamordował własną żonę (łącznie z graficznymi opisami), a sposób, w jaki to robi nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy pacjent ma po prostu wybujałą wyobraźnię czy też jest mordercą, na którego donieść trzeba policji.

"Nieprzychylna bezstronność" oferuje widzowi kryminalną zagadkę, jednak siłą filmu jest tak naprawdę psychologiczna gra, jaką prowadzą ze sobą Riviere i Berg. Ich rozmowy nie tylko boleśnie obnażają stereotypy, jakimi posługują się często w swojej praktyce psychoterapeuci, ale też udowadniają, jak cienka jest granica między "normalnością" a "nienormalnością". Widz z kolei obserwuje fascynującą rywalizację bohaterów, którzy zdają się zamieniać rolami - który z nich jest faktycznie pacjentem, a który lekarzem? I kto kim manipuluje?

Film FRANCISA GIRODA (jego etiudę polscy widzowie mogli oglądać m.in. w zrealizowanym przez kilkunastu reżyserów dokumentalnym obrazie "Lumiére i spółka") nie jest z pewnością wyłomem w filmowej konwencji, ale wykorzystuje jej elementy w sposób inteligentny i świeży - zarówno dzięki aktorom, jak i zdjęciom Charlie'go van Damme'a, który kreuje na ekranie mroczną, realistyczno-fantazyjną aurę francuskiej stolicy.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...