Ale kino+
alekino+
Film. NIEUGIĘCI

NIEUGIĘCI

Mullholland Falls
film sensacyjny, USA, 1996, 107 min.
reżyseria: Lee Tamahori
obsada: Chazz Palminteri, Chris Penn, Jennifer Connelly, John Malkovich, Melanie Griffith, Michael Madsen, Nick Nolte
Premiera w Ale kino+: 15.10.2006 r.
2.00
343
2 głosy | 1037 miejsce w rankingu

Czterech policjantów w nienagannych kapeluszach i błyszczących butach sieje postrach w Los Angeles.

We wczesnych latach 50. przy Wydziale Napadów Departamentu Policji w Los Angeles istniała jednostka, o której do dziś krążą w Ameryce legendy. Nazywano ich Hat Squads - od obowiązkowych, szytych na miarę z najlepszego materiału kapeluszy, którymi każdy z nich zasłaniał sobie tajemniczo twarz. Policjanci z Hat Squads mieli imponujące postury, wypolerowane lakierki i bardzo złą opinię w środowiskach przestępczych. Rzadko używali broni - ich pojawienie się wystarczało, aby siać grozę wśród gangsterów. "Nieugięci" Lee Tamahoriego to jeden z wielu filmów, jakie powstały o tym niezwykłym policyjnym teamie. Nowozelandzki reżyser zrezygnował jednak z biografii i postanowił nakręcić historię fikcyjną, która odwołuje się do mitu Hat Squads - jednego z najwyrazistszych symboli Ameryki lat 50.

Na pewnej budowie pod Los Angeles robotnicy znajdują zwłoki kobiety. Okazuje się, że zamordowana była luksusową prostytutką (Jennifer Connelly), a do jej klientów należała polityczna śmietanka miasta. Śledztwo w sprawie jej śmierci podejmuje kwartet wyjątkowych detektywów (Nick Nolte, Chazz Palminteri, Michael Madsen i Chris Penn), powołanych po to, aby rozwiązywać sprawy, z którymi standardowe policyjne oddziały sobie nie radzą. Czterej wybrani gliniarze są bezkompromisowi, nieprzekupni i mają wyjątkowo silnie rozwinięte poczucie moralności. Do tego znani są z niesamowitej skuteczności - dzięki nim miasto powoli oczyszcza się z mafii, gangsterów i handlarzy narkotyków. Sprawa zamordowanej prostytutki okaże się jednak szczególna. Żeby ją rozwiązać, czterej detektywi będą musieli walczyć nie tylko z przestępczym półświatkiem, ale przede wszystkim z elitami Los Angeles (wśród których zmarła miała zadziwiająco wielu stałych klientów), a nawet z FBI. Na światło dzienne wyjdzie też wiele mało chlubnych spraw, w które wmieszani byli najbardziej wpływowi ludzie L.A., m.in. rządowy ekspert od broni, Timms (John Malkovich).

"Mullholland Falls" to amerykański debiut LEE TAMAHORIEGO, nowozelandzkiego reżysera, który w 1994 wstrząsnął publiczność światowych festiwali filmem "Tylko instynkt". Obraz - uhonorowany m.in. nagrodą Anicaflash Prize w Wenecji, nagrodą publiczności w Rotterdamie i czterema statuetkami na festiwalu w Montrealu - burzy powszechne wyobrażenia o Nowej Zelandii jako kraju bogatym i nowoczesnym, bezpiecznym i rajsko pięknym. Na tle zadziwiającej, egzotycznej przyrody Tamahori pokazał wstrząsający obraz maoryskich gangów, współczesnych tortur, narkotyków, biedy i alkoholizmu. Drastyczny film triumfalnie obiegł ekrany wielu krajów, a w samej Nowej Zelandii - gdzie zdobył praktycznie wszystkie możliwe nagrody filmowe i telewizyjne - pobił w box office'ach nawet "Park Jurajski" Spielberga. Dla Tamahoriego oznaczało to m.in. otwartą drogę do Hollywood. Do Fabryki Snów reżysera zaprosił słynny producent Richard D. Zanuck ("Szczęki", "Żądło" czy "Wożąc panią Daisy"), który podsunął Nowozelandczykowi nie tylko temat, ale również opiewający na około 60 milionów dolarów budżet i całą plejadę hollywoodzkich gwiazd (m.in. Nicka Nolte'ego, Melanie Griffith i Johna Malkovicha). Choć "Nieugięci" nie powtórzyli sukcesu "Tylko instynkt", film przyjęty został bardzo pozytywnie. Jeden ze znanych z ostrego pióra polskich krytyków pisał o nim: "Na 'Nieugiętych' niech wybrzydzają inni. Ja nie mogę nie lubić filmu, którego ostatnią kwestią są słowa Melanie Griffith: 'Złamałeś mi serce'".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...