Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. NIEUSTRASZENI BRACIA GRIMM

NIEUSTRASZENI BRACIA GRIMM

The Brothers Grimm
komedia przygodowa, Wlk. Brytania/Czechy/USA, 2005, 114 min.
reżyseria: Terry Gilliam
obsada: Heath Ledger, Jonathan Pryce, Lena Headey, Matt Damon, Monica Bellucci, Peter Stormare
Premiera w Ale kino+: 23.10.2010 r.
4.50
343
18 głosy | 219 miejsce w rankingu
NIEUSTRASZENI BRACIA GRIMM

Terry Gilliam snuje własną hipotezę na temat życia braci Grimm: przenosi ich ze świata nauki do krainy przypominającej ich okrutne baśnie. W rolach głównych Matt Damon i Heath Ledger.

Wilhelm (Matt Damon) i Jakub (Heath Ledger) Grimmowie mieszkają w XIX-wiecznych Niemczech okupowanych przez Francuzów. Wilhelm jest racjonalistą, Jakub - marzycielem, ale jak dotąd dość zgodnie współpracują na własne utrzymanie. A fach mają niecodzienny: najpierw zmyślają historie o potworach, zaklęciach i innych tajemniczych niebezpieczeństwach, później pomysłowo aranżują sytuacje, aby to "zło" unaocznić, a następnie - za niebagatelna kwotę - oferują mieszkańcom okolicznych wsi pozbycie się demonów. Pomagają im w tym aktorzy, z których jeden zazwyczaj gra ofiarę, a drugi prześladowcę. I tak biznes Grimmów kreci się bez przeszkód przynosząc im dochody - do czasu, kiedy braćmi zaczyna interesować się generał Delatombe (Jonathan Pryce). Zdemaskowanym przez niego Grimmom grozi kara śmierci, chyba, że wyjaśnią tajemnicę przeklętego lasu, który porywa dzieci. Grimmowie podejrzewają, że za złowrogim lasem stoją tacy sami jak oni hochsztaplerzy. Na miejscu okazuje się jednak, że sprawy nie da się wyjaśnić w tak banalny sposób. Bracia stają więc oko w oko z czymś, o czym do tej pory nie mieli pojęcia: prawdziwą magią. TERRY GILLIAM, dawniej rysownik i współreżyser grupy Monty Python, a dziś jeden z największych wizjonerów i bajarzy współczesnego kina, przedstawił własną, odważną i bezkompromisową wariację na temat życia najsłynniejszych baśniopisarzy świata - braci Grimm. Jego film nie ma oczywiście nic wspólnego z prawdziwą historią Grimmów, którzy życie spędzili wśród uniwersyteckich murów jako uczeni językoznawcy, członkowie Akademii Nauk w Berlinie, twórcy germanistyki i nauki o niemieckiej starożytności. Terry Gilliam postanowił ich jednak przenieść do świata niemal żywcem wyjętego ze zbioru ich baśni - podań, mitów i opowieści ludowych, które zebrali dzięki wieloletnim badaniom. "Baśnie to mój świat, świat fantazji i niezwykłych istot. Gdybym przestał wierzyć w magię, moje życie stałoby się nieznośne. W Nieustraszonych braciach Grimm chciałem stworzyć bardzo realne postaci w realnym świecie - tak realnym, jak nasz. A później wpuścić do niego wszystkie te baśniowe elementy, które bez reszty go opanują, żeby widzowie mogli w te dziwy łatwo uwierzyć i czerpać radość z odkrywania ich" - mówił Terry Gilliam. Tym, co najbardziej interesowało go w tej historii, było pokazanie konfliktu pomiędzy ludowymi niemieckimi wierzeniami a ideami Oświecenia. Braci Grimm znakomicie zagrali Matt Damon i Heath Ledger, któremu Gilliam cztery lata później oddał hołd nazywając oficjalnie "Parnasussa" filmem "Heatha Ledgera i przyjaciół". "Heath w rzeczywistości jest współautorem Parnasussa. Jego odejście wymusiło na mnie zmiany w scenariuszu, ale głowiąc się nad nimi wpadłem na pomysł krainy, w której jego bohater przywdziewa twarze innych aktorów. Później ten zabieg stał się kluczowy dla znaczenia Parnasussa" - mówił po premierze swojego ostatniego, jak dotąd, filmu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...