Ale kino+
alekino+
Film. Niewinność

Niewinność

Nevinnost
thriller, Czechy, 2011, 90 min.
reżyseria: Jan Hřebejk, Jan Hřebejk
obsada: Anna Geislerová, Anna Geislerová, Hynek Cermák, Hynek Cermák, Ondrej Vetchy, Ondrej Vetchý, Ondrej Vetchý
Premiera w Ale kino+: 3.01.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 82 miejsce w rankingu
Niewinność

Nominowany do 9 Czeskich Lwów, z czego otrzymał 2 statuetki, thriller psychologiczny Jana Hřebejka - jednego z najpopularniejszych współczesnych czeskich reżyserów. "Niewinność" to trzymająca w napięciu historia lekarza, którego życie z dnia na dzień zmienia się w koszmar. W jednej z głównych ról występuje Anna Geislerová - znana z wcześniejszych filmów Hřebejka jak "Niedźwiadek", "Piękność w opałach" czy "Pupendo".

Głównym bohaterem filmu jest Tomasz Kotva (Ondřej Vetchý) - ceniony lekarz, kochający mąż i ojciec. Pewnego dnia zostaje oskarżony o przestępstwo i trafia do więzienia. Rozpoczyna batalię, aby dowieść swojej niewinności. W tej nierównej walce stawką jest jego wolność i dobre imię, jednak szybko okaże się, że nie każdemu powinien ufać...

Reżyser JAN HREBEJK i scenarzysta Petr Jarchovskyý w latach 1987-1991 studiowali razem scenopisarstwo na praskim FAMU. To niezwykle twórczy tandem średniego pokolenia, który łączy podobny typ wrażliwości i autorski styl, konsekwentnie wykorzystywany do opowiadania o otaczającej ich rzeczywistości. Nie boją się spojrzeć na siebie z dystansem i humorem. Pod koniec lat 90. Hřebejk i Jarchovsky połączyli siły z zespołem filmowym Total HelpArt T.H.A., należącym do producenta i reżysera Ondreja Trojana. Tu nakręcili swoje najpopularniejsze i najlepsze filmy: w roku 1999 bijący rekordy popularności "Pod jednym dachem", a rok później "Musimy sobie pomagać", którego wartość potwierdziła m.in. nominacja do Oscara® w kategorii "najlepszy film obcojęzyczny" i pięć Czeskich Lwów. Potem przyszedł czas na "Pupendo" i rok późniejsze "Na złamanie karku", które zdobyło m.in. cztery Czeskie Lwy, w tym te najważniejsze: za najlepszy film, za reżyserię, scenariusz i główną rolę żeńską (Emília Váryová).

"Niewinność" to film, w którym Jan Hřebejk Petr Jarchovskyý - specjaliści od czarnej i nierzadko gorzkiej komedii - zaproponowali zupełnie inną tematykę. Nakręcili thriller o tym, jak jedno zdarzenie czy zdanie może z dnia na dzień zmienić czyjeś życie. Obraz doceniła Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna, przyznając mu 9 nominacji do Czeskich Lwów (w tym w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, reżyser i scenariusz), z czego dwie zaowocowały statuetkami - dla Anny Geislerovej (najlepsza aktorka pierwszoplanowa) oraz dla Hynka Čermáka (najlepszy aktor drugoplanowy).
SERIALE

Misja Afganistan: Most

Pierwsza polska produkcja fabularna o żołnierzach w Afganistanie - serial...


Misja Afganistan: Gniazdo niewiernych

Pierwsza polska produkcja fabularna o żołnierzach w Afganistanie - serial...


Misja Afganistan

Pierwsza polska produkcja fabularna o żołnierzach w Afganistanie - serial...


Misja Afganistan: Rotacja

Pierwsza polska produkcja fabularna o żołnierzach w Afganistanie - serial...