Ale kino+
alekino+
Film. NIEZAMĘŻNA KOBIETA

NIEZAMĘŻNA KOBIETA

An Unmarried Woman
komediodramat, USA, 1978, 119 min.
reżyseria: Paul Mazursky
obsada: Alan Bates, Jill Clayburgh, Patricia Quinn
Premiera w Ale kino+: 5.11.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 86 miejsce w rankingu

Nominowany do trzech Oscarów film Paula Mazursky'ego to soczysty obyczajowy obrazek z życia Nowego Jorku końca lat 70., w którym feministyczne postulaty powoli stają się rzeczywistością. Jill Clayburgh fantastycznie gra tytułową bohaterkę - kobietę, która po blisko dwóch dekadach małżeństwa musi nauczyć się żyć na własny rachunek.

Przez siedemnaście lat małżeństwa Erica (Jill Clayburgh) tak przyzwyczaiła się do bycia żoną, że trudno jej wyobrazić sobie samodzielne życie. Nic więc dziwnego, że kiedy jej mąż, bogaty prawnik z Manhattanu, oznajmia, że odchodzi do innej kobiety, Erica się załamuje. Kiedy dojdzie do siebie, musi zacząć układać sobie życie od nowa. Trzy wierne przyjaciółki, psychoterapeutka, sąsiedzi, a nawet dorastająca 15-letnia córka - każdy spieszy z dobrą radą, czym teraz powinna zająć się bohaterka. Przede wszystkim musi nauczyć się decydować o sobie sama. I choć bycie niezamężną kobietą z początku wydaje się trudne, Erica powoli odkrywa smak wolności. Po serii randek w ciemno w jej życiu pojawia się wkrótce nowy mężczyzna, awangardowy malarz Saul (Alan Bates). Będzie to zupełnie inny związek, niż niedawno i niefortunnie zakończone małżeństwo.

"Niezamężna kobieta" to film, w którym odbija się duch epoki: Nowy Jork końca lat 70., czas po rewolucji seksualnej, w którym do głosu coraz częściej dochodzą idee feministyczne. Reżyser PAUL MAZURSKY przełożył dyskurs społecznych i kulturowych przemian na żywe, przekonujące kino. "Niezamężna kobieta" to film inteligentnie napisany, zrobiony z subtelnym poczuciem humoru i wypełniony prawdziwymi postaciami. Najbardziej wyrazista jest tytułowa bohaterka - bez wątpienia najlepsza kreacja w karierze Jill Clayburgh. Aktorka otrzymała za rolę nominację do Oscara. Podwójną nominację do nagrody Akademii, jako producent i scenarzysta, otrzymał także Paul Mazursky.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.