Ale kino+
alekino+
Film. NIEZNAJOMA

NIEZNAJOMA

La Sconosciuta
thriller, Francja/Włochy, 2006, 115 min.
reżyseria: Giuseppe Tornatore
obsada: Claudia Gerini, Ksenia Rappoport, Michele Placido
Premiera w Ale kino+: 14.01.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 54 miejsce w rankingu
NIEZNAJOMA

Irina (Ksenia Rappoport), 32-letnia ukraińska emigrantka, najmuje się jako sprzątaczka w luksusowej kamienicy, a sama wprowadza do mieszkania naprzeciwko niej.

Z okien obserwuje rodzinę Adacher (Claudia Gerini i Pierfrancesco Favino), skłócone małżeństwo jubilerów opiekujące się czteroletnią dziewczynką. Irina ma plan, którego jądro tkwi w jej tajemniczej, brutalnej i przerażającej przeszłości. Dzięki konsekwentnym staraniom zatrudnia się w domu Adacherów jako pomoc domowa i wykorzystując kryzys w małżeństwie zaprzyjaźnia się z ich dzieckiem. Kiedy mała zaczyna darzyć ją zaufaniem, Irina ujawnia drugą stronę swojej niepohamowanej natury. Wychodzą na jaw prawdziwe powody, dla których zbliżyła się do dziewczynki. Thriller "Nieznajoma" był oficjalnym kandydatem Włoch do Oscara. GIUSEPPE TORNATORE nakręcił go aż sześć lat po docenionej na świecie "Malenie" z Monicą Bellucci w roli głównej. O pomyśle, z którego narodził się film, reżyser mówił: "To jedna z wielu historii, które przechowuję. Pomysł powstał w 1987 roku, tak więc projekt przed wejściem w fazę realizacji liczył już sobie sporo lat. Ale podobnie było ze "Sprzedawcą marzeń", którego scenariusz napisałem jeszcze w liceum". Giuseppe Tornatore, który ma na koncie m.in. 2 nagrody w Cannes (w tym za niezapomniane "Cinema Paradiso"), BAFTĘ oraz wielką nagrodę jury w Wenecji za "Sprzedawcę marzeń", podkreślał, że - jak przy każdej swojej produkcji - był przede wszystkim wierny sobie. "O powstającym filmie myślę tak, jakbym miał być jego jedyną publicznością. Jeśli kierujesz się własnymi uczuciami, może raz na jakiś czas uda ci się zrobić film, którym widzowie się zachwycą, chociaż to nie zawsze działa" - tłumaczył.

Dla wielbicieli twórczości GIUSEPPE TORNATORE zaskoczeniem był fakt, że główną rolę powierzył aktorce zagranicznej. Rosjanka Ksenia Rappoport, na co dzień grająca w teatrze, wystąpiła m.in. w rosyjsko-amerykańskiej "Annie Kareninie" z Sophie Marceau w roli głównej oraz we francuskim dramacie "Sissi - zbuntowana cesarzowa". W "Nieznajomej" towarzyszył jej ulubieniec Włochów, gwiazda kryminalnej serii "Ośmiornica", Michele Placido. Tym razem aktor wcielił się w postać, o której Tornatore mówił: "Muffa doprowadza widza niemal do mdłości. Jestem wdzięczny Michele, że zdecydował się zagrać naprawdę paskudny charakter. Proszę pamiętać, że to aktor, którego widzowie zawsze bardzo lubili". "Nieznajoma", która miała premierę podczas rzymskiego festiwalu filmowego, zdobyła m.in. 5 statuetek David di Donatello (w tym za muzykę Ennio Morricone), Europejską Nagrodę Filmową, 2 nagrody włoskich krytyków oraz 2 statuetki na festiwalu w Moskwie, w tym srebrnego Świętego Jerzego za najlepszą reżyserię.
SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.