Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Nieznani

Nieznani

Unknown
thriller USA, 2006, 82 min.
reżyseria: Simon Brand
obsada: Barry Pepper, Greg Kinnear, James Caviezel, Jeremy Sisto, Joe Pantoliano
Premiera w Ale kino+: 14.07.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 185 miejsce w rankingu
Nieznani

Opuszczony zakład chemiczny na pustkowiu. Mężczyzna w dżinsowej kurtce (James Caviezel) odzyskuje przytomność. Jest w nieznanym sobie miejscu i nie ma pojęcia, skąd się tam wziął.

Odbicie własnej twarzy w lustrze nic mu nie mówi. Dostrzega, że nie jest sam, lecz z czwórką nieznanych mu, nieprzytomnych mężczyzn. Jeden jest przykuty kajdankami, z raną postrzałową (Jeremy Sisto), drugi przywiązany do krzesła (Joe Pantoliano). Dwaj pozostali (Greg Kinnear, Barry Pepper), choć nie skrępowani, mają ślady pobicia. Rozlega się dźwięk telefonu. Mężczyzna odnajduje aparat i dowiaduje się, że ktoś jest w drodze, by zabić zakładników. Wkrótce budzą się pozostali, ale podobnie jak posiadacz dżinsowej kurtki, nie wiedzą, jak znaleźli się w starej fabryce i kim są. Mają mało czasu i jeszcze mniej wskazówek, by dojść, kto jest oprawcą, a kto zakładnikiem oraz, co wydarzyło się zanim stracili pamięć.

"Nie ufaj nikomu. Strzeż się każdego" - głosił plakat reklamujący "Nieznanych". Najmocniejszą stroną filmu jest sam pomysł, niosący w sobie ogromny potencjał, a jednocześnie tak prosty, że filmowcy mogli przez cały niemal czas kręcenia zdjęć nie ruszać się z Desert Center w Kalifornii. Scenariusz wyszedł spod pióra debiutanta Matthew Waynee'ego, dla którego inspiracją był mit o Prometeuszu, uznanym przez Bogów za zdrajcę i przykutym łańcuchami do skały. "Pytania o to, co byś zrobił, budząc się w lochu, skuty, bez pamięci, nie będąc pewnym, czy jesteś wiarołomcą, czy dobroczyńcą (...) i w jaki sposób starałbyś się odzyskać wiedzę, o tym, kim jesteś pojawiały się w mojej głowie, gdy tylko wspominałem losy mitologicznego herosa - tłumaczył Waynee. "Samego Prometeusza symbolizuje bohater grany przez Jeremy'ego Sisto. Odzyskuje przytomność przykuty do poręczy, ranny i stara się przypomnieć sobie, po której jest stronie. W końcu to właśnie ta postać przyczynia się do rozwiązania zagadki".

Oprócz wspomnianego Jeremy'ego Sisto ("Sześć stóp pod ziemią", "Kino w mojej głowie") role główne zagrali ,strong>Greg Kinnear, znany z takich produkcji, jak "Lepiej być nie może" i "Mała Miss" oraz James Caviezel, który zagrał m.in. Jezusa w kontrowersyjnej "Pasji" Mela Gibsona. Towarzyszy im Joe Pantoliano, który zasłynął głównie dzięki kreacji w "Rodzinie Soprano" i Barry Pepper ("Zielona mila", "Szeregowiec Ryan"). Historią z "Nieznanych" zainspirowali się twórcy hinduskiego filmu "Acid factory", jednak przesadzili z wiernością względem pierwowzoru, za co reżyser Simon Brand podał ich do sądu za plagiat.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...