Ale kino+
alekino+
Film. NIEZNOŚNA LEKKOŚĆ BYTU

NIEZNOŚNA LEKKOŚĆ BYTU

Unbearable Lightness of Being
dramat obyczajowy, USA, 1988, 166 min.
reżyseria: Philip Kaufman
obsada: Daniel Day-Lewis, Daniel Olbrychski, Juliette Binoche, Lena Olin
Premiera w Ale kino+: 5.03.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 29 miejsce w rankingu

"Nieznośna lekkość bytu" to pełna erotyki, gorzkiej ironii i egzystencjalnej zadumy historia miłosnego trójkąta, przedstawiona na tle burzliwych wydarzeń historycznych - Praskiej Wiosny 1968, radzieckiej inwazji na Czechosłowację, komunistycznych represji i późniejszej fali emigracji czeskich elit (wśród tych, którzy opuścili Czechy po 1968 był także Milan Kundera).

Tomasz (Daniel Day-Lewis), młody, przystojny lekarz z Pragi jest stroniącym od polityki egoistą, don Juanem kolekcjonującym kolejne seksualne podboje. Skromna prowincjuszka Teresa (Juliette Binoche) jest pierwszą dziewczyną, którą notoryczny uwodziciel zadaje się naprawdę kochać. Nie zmienia jednak swoich zwyczajów, a zwłaszcza nie jest w stanie skończyć romansu z wampowatą i wyrafinowaną malarką Sabiną (Lena Olin). Chcąc nie chcąc, obie kobiety Tomasza nawiązują dwuznaczną, nie pozbawioną erotycznych podtekstów przyjaźń. W 1968 wszyscy troje dają się porwać wirowi Praskiej Wiosny. Kiedy do Czechosłowacji wkraczają wojska Układu Warszawskiego, Tomasz i Teresa uciekają do Szwajcarii. Emigruje też Sabina. Teresa nie potrafi jednak odnaleźć się na Zachodzie i wraca do kraju. Tomasz musi wreszcie dokonać wyboru między obiema kobietami - decyzja jest tym trudniejsza, że w Czechosłowacji czekają go represje.

Jest to ekranizacja najważniejszej powieści czeskiego mistrza, Milana Kundery. "Nieznośna lekkość bytu" wydawała się jedną z tych książek, których nie da się sfilmować. Niespokojny duch amerykańskiego kina, scenarzysta i reżyser Philip Kaufman połączył siły z operatorem Bergmana i Tarkowskiego - Svenem Nykvistem, oraz trójką znakomitych europejskich aktorów, Danielem Day-Lewisem, Juliette Binoche i Leną Olin, by udowodnić, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Wszechstronny filmowiec Philip Kaufman doskonale czuje się w kinie popularnym - wymyślił postać Indiany Jonesa, jest autorem noweli filmowej do "Poszukiwaczy Zaginionej Arki", ma na swoim koncie westerny, thrillery i horrory (między innymi brawurowy remake "Inwazji porywaczy ciał"). Z równym powodzeniem kręci jednak filmy trudniejsze i artystyczne, jak skandalizująca biografia Henry Millera i Anais Nin "Henry i June", czy ekranizacje dzieł literatury współczesnej - takich właśnie jak "Nieznośna lekkość bytu". Krytyka podkreślała doskonały wybór obsady - zaczynający wówczas wielką karierę Daniel Day-Lewis ("Moja Lewa Stopa", "W imię ojca"), Juliette Binoche ("Niebieski" Kieślowskiego) i Lena Olin ("Krwawy Romeo", "Czekolada") stworzyli tu wybitne kreacje. Doceniono też mistrzostwo z jakim Kaufman przeniósł trudną powieść Kundery do kina - film dostał nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany, a także za zdjęcia niezawodnego Svena Nykvista. W epizodycznej roli czeskiego ubeka w "Nieznośnej lekkości" pojawia się Daniel Olbrychski.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...