Ale kino+
alekino+
Film. NIEZWYCIĘŻONY

NIEZWYCIĘŻONY

Invincible
dramat, Wlk. Brytania/Niemcy, 2001, 133 min.
reżyseria: Werner Herzog
obsada: Anna Gourari, Jouko Ahola, Max Raabe, Tim Roth
Premiera w Ale kino+: 18.12.2009 r.
3.75
343
15 głosy | 212 miejsce w rankingu
NIEZWYCIĘŻONY

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia żydowskiego siłacza, który staje się symbolem siły Niemiec. Film w reżyserii wybitnego wizjonera kina, Wernera Herzoga.

Lata 30. XX wieku. Zishe Breitbart (Jouko Ahola), sprowokowany antysemickimi docinkami, wdaje się w bójkę. By zapłacić za wyrządzone szkody, najmuje się do cyrku, gdzie bez wysiłku kładzie na deski niepokonanego dotąd mocarza. Traf chce, że świadkiem walki na arenie jest współpracownik Hanussena, słynnego wizjonera i mistyka. Łowca talentów przekonuje Breitbarta, że w Berlinie czeka na niego wspaniała praca. Zishe wyrusza do Niemiec, w których do władzy dochodzi właśnie Hitler, a NSDAP rośnie w siłę. Zaczyna pracę w Pałacu Okultystycznym słynnego Erika Jana Hanussena (Tim Roth). Zostaje ucharakteryzowany na aryjczyka, dostaje blond perukę oraz nordycki hełm i występuje na scenie jako najsilniejszy człowiek świata, Zygfryd. W czasie jednego z występów podburzony przez swego młodszego brata (Jacob Wein), który przyjechał z wizytą, Breitbart zrzuca niespodziewanie przebranie, ogłaszając niemieckiej widowni, że jest Żydem.

Uznawany za największą indywidualność niemieckiego kina, reżyser WERNER HERZOG w poszukiwaniu filmowych tematów potrafi udać się na drugi koniec świata. Wielokrotnie zjeździł Amerykę Południową, gdzie nakręcił "Fitzcarraldo", "Aguirre, gniew boży", "Cobra Verde", bywał w Australii, a w dokumencie "Spotkania na krańcach świata" ruszył z kamerą aż na Antarktydę. Interesują go ludzie odbiegający od społecznych norm - pasjonaci, szaleńcy i wizjonerzy, których życie determinują nadrzędne idee. Tak jest też w przypadku filmu "Niezwyciężony", którego akcja rozgrywa się w Polsce i Niemczech w czasach rodzącego się nazizmu. Bohaterami filmu uczynił Herzog postaci historyczne, w tym słynnego mistyka i jasnowidza Erika Jana Hanussena, któremu w 1988 inny reżyser, István Szabó, poświęcił film z Klausem Marią Brandauerem w roli głównej. Na trop drugiego bohatera - żydowskiego osiłka ze wschodniej Polski, Zishe Breitbarta - Herzog wpadł dzięki producentowi Gary'emu Bartowi - potomkowi siłacza. "Miał mnóstwo materiałów po swoim przodku i, dzięki Bogu, mocne nerwy, aby mnie do nich dopuścić" - mówił o pomysłodawcy filmu. Rolę tę reżyser powierzył amatorowi - fińskiemu kulturyście Jouko Aholi, dwukrotnemu zdobywcy tytułu Najsilniejszego Człowieka Świata, który na ekranie dźwiga prawdziwe ciężary. Partneruje mu znany brytyjski aktor Tim Roth ("Wściekłe psy", "Pulp Fiction", "Rob Roy") jako Hanussen oraz Anna Gourari jako ukochana Zishe, pianistka Marta Farra.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...