Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Niezwykły dzień panny Pettigrew

Niezwykły dzień panny Pettigrew

Miss Pettigrew lives for a day
komedia romantyczna, Wlk. Brytania/USA, 2008, 92 min.
reżyseria: Bharat Nalluri
obsada: Amy Adams, Ciarán Hinds, Frances McDormand, Lee Pace, Shirley Henderson
Premiera w Ale kino+: 14.06.2013 r.
5.00
343
10 głosy | 19 miejsce w rankingu
Niezwykły dzień panny Pettigrew
1
2

Spotkanie podstarzałej guwernantki w życiowych opałach z lekkomyślną gwiazdką estrady u progu II wojny światowej to zaskakujące źródło komizmu, wzruszeń i aktorskich olśnień. Te ostatnie serwują: laureatka Oscara® Frances McDormand i nominowana do statuetki Akademii Amy Adams.

Rok 1939, Londyn. Lada moment Wielka Brytania przystąpi do wojny z Niemcami. Nieco zaniedbana guwernantka w średnim wieku - panna Guinevere Pettigrew (Frances McDormand) - po raz kolejny traci posadę i zostaje bez środków do życia. W desperacji przyjmuje ofertę pewnej amerykańskiej piosenkarki i aktorki Delysii Lafosse (Amy Adams), znanej z dość swobodnych obyczajów i rozrywkowego trybu życia. Panna Pettigrew wykazuje się na wejściu nie lada inteligencją, lawirując pomiędzy adoratorami nowej chlebodawczyni, tak, by nie dowiedzieli się wzajemnie o sobie. To zyskuje jej wdzięczność Delysii i daje wstęp do świata artystycznej śmietanki Londynu. Jeden szalony dzień wystarczy, by obie kobiety pomogły sobie nawzajem i by zgaszona Guinevere rozkwitła oraz zyskała nadzieję na dojrzałą miłość w osobie projektanta mody Joe'go (Ciarán Hinds).

Błyskotliwa komedia z elementami romansu i dramatu "Niezwykły dzień panny Pettigrew", pulsująca jazzowymi standardami, wyszła spod ręki młodego brytyjskiego reżysera hinduskiego pochodzenia BHARATA NALLURIEGO (m.in. "Kruk 3: Zbawienie"). Filmowiec, który dotąd pracował głównie przy kinie akcji, z zadziwiającą lekkością meandruje pomiędzy bajką o kopciuszku, urokliwą farsą i nie nazbyt polukrowanym romansem. Niewątpliwie pomagają mu w tym odtwórczynie głównych ról. Jako tytułowa Panna Pettigrew wystąpiła obdarzona zarówno dramatycznym nerwem, jak i przekonującą vis comica - Frances McDormand. Ta amerykańska aktorka charakterystyczna, prywatnie żona reżysera Joela Coena, jednego ze słynnych braci Coenów, często występuje w filmach męża i szwagra, począwszy od debiutu w obrazie "Śmiertelnie proste". Wielokrotnie nominowana do Oscara® za role drugoplanowe, otrzymała statuetkę za kreację ciężarnej policjantki prowadzącej dochodzenie w "Fargo" Coenów. Stworzyła docenione, pełnokrwiste kreacje, w takich obrazach, jak "Missisipi w ogniu", "U progu sławy", czy "Daleka północ".

W filmie "Niezwykły dzień panny Pettigrew" partneruje jej - czterokrotnie nominowana do Oscara® - Amy Adams jako urocza, infantylna i kochliwa Delissa. Adams, która zaczynała od ról w popularnych serialach ("Buffy, postrach wampirów", "Miasteczko Smallville"), uznanie zyskała drugoplanową rolą w niezależnym obrazie "Świetlik", za co dostała m.in. Specjalną Nagrodę Jury festiwalu Sundance. Sławę przyniosły jej także nominowane przez Amerykańską Akademię role w disnejowskim musicalu "Zaczarowana", dramatach: "Wątpliwość" i "The Fighter".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...