Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Nikita

Nikita

La Femme Nikita
kryminalny, Francja/Włochy, 1990, 112 min.
reżyseria: Luc Besson
obsada: Anne Parillaud, Jean Reno, Jeanne Moreau, Tcheky Karyo, Tchéky Karyo
Premiera w Ale kino+: 3.09.2011 r.
5.00
343
15 głosy | 296 miejsce w rankingu
Nikita

Luc Besson w szczytowej formie. Kino sensacyjne w onirycznym wydaniu z zadziorną Anne Parillaud w roli Nikity.

Nikita (Anne Parillaud), młoda narkomanka, po nieudanym napadzie na aptekę wpada w ręce policji. W rozróbie zginęli wszyscy jej kumple, a ona sama, w narkotycznym zamroczeniu, zabiła policjanta. Sąd orzeka karę śmierci. Kiedy dziewczyna oczekuje na wyrok, zjawia się w jej celi tajemniczy agent. Nikita ma szansę ocalić życie, ale warunkiem jest oddanie się do dyspozycji sekretnej agencji rządowej. Dziewczyna dostaje ultimatum - albo przyszłość profesjonalnej zabójczyni, albo śmierć. Nikita rozpoczyna długotrwały proces resocjalizacji i przygotowań. Zmanipulowana i przekształcona w szpiega-zabójcę rozpoczyna swoją pierwszą misję o kryptonimie "JOSEPHINE".
Oglądając "Nikitę" trudno oprzeć się wrażeniu podobieństwa odtwórczyni tytułowej roli do innych kobiet-heroin z filmów LUCA BESSONA. Anne Parillaud jest nie tylko fizycznie podobna choćby do Milli Jovovich, ale ma także typową dla Jovovich zadziorność i seksapil. Notabene obie aktorki - Jovovich i Parillaud - to byłe żony reżysera. Anne Parillaud jest urodzoną paryżanką. W dzieciństwie trenująca balet, w świat filmu weszła efektownym debiutem w "L'hotel de la plage" Michela Longa. Dwa lata później zagrała w niemieckim filmie erotycznym "Patricia, un voyage pour l'amour". Do roli Nikity, którą napisał specjalnie dla niej jej ówczesny mąż Luc Besson, Anne Parillaud przygotowywała się przez kilka miesięcy, trenując judo i strzelając na strzelnicy. Wysiłek opłacił się, "Nikita" przyniosła jej międzynarodową sławę, a w rodzimej Francji Cezara dla najlepszej aktorki roku 1990. Po rozstaniu z Bessonem, Anne Parillaud wyjechała do Stanów Zjednoczonych. W 1992 roku zagrała wampirzycę w "Krwawej Marii" Johna Landisa, partnerowała Valovi Kilmerowi w "Martwej dziewczynie (1996), a u boku Leonarda di Caprio wystąpiła jako królowa Anna w "Człowieku w żelaznej masce" (1998). W "Nikicie" warto zwrócić także uwagę na rolę Jeana Reno. Aktor pojawia się pod koniec filmu, a postacią Wiktora-Czyściciela zapowiada swoją największą kreację - Leona Zawodowca.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...