Ale kino+
alekino+
Film. NOC NA ZIEMI

NOC NA ZIEMI

Night on Earth
komedia, USA/Japonia/Francja/Wlk. Brytania/Niemcy, 1991, 123 min.
reżyseria: Jim Jarmusch
obsada: Gena Rowlands, Roberto Benigni, Rosie Perez, Winona Ryder
Premiera w Ale kino+: 2.01.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 131 miejsce w rankingu

Film składa się z pięciu nowel. Każda z nich rozpoczyna się w tym samym momencie, tyle, że w pięciu różnych miejscach rozsianych po całej kuli ziemskiej. Scenerią każdej z opowieści jest wnętrze taksówki, do której wsiada właśnie nowy pasażer.

W Los Angeles agentka filmowa jedzie taksówką prowadzoną przez młodą dziewczynę. Taksówkarka wydaje się idealną kandydatką do roli w nowym filmie, nad którym pracuje właśnie pasażerka, ale ku zdumieniu agentki dziewczyna odmawia - okazuje się, że w odróżnieniu od większości młodych kobiet w Hollywood nie marzy, żeby zostać aktorką, lecz mechanikiem samochodowym. W Nowym Jorku czarnoskóry pasażer wsiada do taksówki prowadzonej przez emigranta z byłej NRD - świeżo przybyły do USA Niemiec nie zna miasta, nie rozumie też do końca nowego świata, w którym się znalazł. W Paryżu pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej kierowca wiezie ociemniałą, ale bardzo pewną siebie dziewczynę. W Rzymie niewiarygodnie gadatliwy taksówkarz dosłownie zagaduje na śmierć swego pasażera - watykańskiego dostojnika. W Helsinkach pracującemu na nocną zmianę kierowcy trafia się fatalny kurs - do taksówki wpycha się kompletnie pijany pasażer, który zapomniał gdzie właściwie chce jechać.

Po oszczędnych, żeby nie powiedzieć ascetycznych obrazach JIMA JARMUSCHA z lat 80., w "Nocy na Ziemi" reżyser zaskoczył swoich fanów rozmachem produkcji. Zdjęcia do filmu kręcone były w pięciu różnych miastach na całym świecie, a w realizacji wzięła udział plejada międzynarodowych gwiazd. We wcześniejszym "Mystery Train" Jarmusch fascynował się jednoczesnością niezależnych od siebie zdarzeń, związanych przypadkową zbieżnością miejsca i czasu. Podobny wątek reżyser rozwija w "Nocy na Ziemi".

Jim Jarmusch zgromadził na planie "Nocy na Ziemi" tyleż imponującą, co ciekawą obsadę. W filmie wystąpiła między innymi żona Johna Casavetesa, Gina Rowlands, Winona Ryder, dla której reżyser specjalnie napisał rolę marzącej o karierze mechanika kalifornijskiej taksówkarki, włoski komik Roberto Benigni, z którym Jarmusch pracował już przy "Poza prawem" oraz Beatrice Dalle, francuska gwiazda znana z kontrowersyjnego filmu "Betty Blue". W realizacji epizodu, którego akcja toczy się w Helsinkach, Jarmuschowi pomogli jego fińscy przyjaciele - znani filmowcy, bracia Aki i Mika Kaurismaki.




SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...