Ale kino+
Kino Mówi: Nadzieja
Film. Noce i dnie

Noce i dnie


film obyczajowy, Polska, 1975, 129 min.
reżyseria: Jerzy Antczak
obsada: Emir Buczacki, Jadwiga Barańska, Jerzy Bińczycki
Premiera w Ale kino+: 11.12.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 74 miejsce w rankingu
Noce i dnie

Nominowane do Oscara "Noce i dnie" Jerzego Antczaka są rzadkim przypadkiem wybitnej ekranizacji pierwszorzędnej literatury. To także jeden z najważniejszych kobiecych portretów w kulturze polskiej. W roli Barbary Niechcic - fantastyczna, nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem, Jadwiga Barańska.

Pierwsze dni Wojny Światowej. Trwa chaotyczna ucieczka mieszkańców Kalińca. Zagubioną w tłumie Barbarę Niechcic (Jadwiga Barańska) odnajduje wędrowny handlarz i stary znajomy. Szymszel (Zbigniew Koczanowicz) ofiaruje się zawieźć dawną dobrodziejkę do posiadłości Józefa Toliboskiego, jej ukochanego sprzed lat i mężczyzny, którego nigdy nie przestała kochać. W drodze do Borowna Niechcicowa wspomina swoje wypełnione kompromisami, rozczarowaniami i chwilami szczęścia życie. Odrzucona przez Toliboskiego Basia Ostrzeńska, jako niemłoda już, bo 25-letnia panna wyszła za mąż za Bogumiła Niechcica (Jerzy Bińczycki), sporo starszego od niej agronoma. Kobieta, którą zawsze pociągało życie w mieście, jego rozrywki i rozkosze, przenosi się z mężem na wieś, gdzie musi nauczyć się funkcjonować w rzeczywistości zupełnie odmiennej niż ta z romantycznych, młodzieńczych wizji.

"Noce i dnie" JERZEGO ANTCZAKA są rzadkim przypadkiem wybitnej ekranizacji pierwszorzędnej literatury. Przetransponowanie eposu Marii Dąbrowskiej trwało jednak odpowiednio długo i wymagało ogromnego realizacyjnego wysiłku. Samo naszkicowanie scenariusza zajęło Jerzemu Antczakowi trzy lata, a ekipa aktorska, wraz ze statystami liczyła, kilka tysięcy osób. Dwie absolutnie kluczowe postacie to odtwórcy głównych ról. Jerzy Bińczycki koncertowo wcielił się w postać dobrodusznego, szczerego Bogumiła, który nie odnajdując szczęścia u boku żony szuka sensu życia w pracy na roli. Jadwiga Barańska, prywatnie żona reżysera, stworzyła kreację niepowtarzalną; na ekranie po prostu stała się chimeryczną i nieszczęśliwą Barbarą.

Jak sugerowali w jednym z wywiadów Barańska i Antczak, ówczesne polskie władze próbowały zaszkodzić filmowi. Do organizatorów festiwalu w Cannes "Noce i dnie" dotarły w postaci niekompletnej; brakowało dwóch rolek filmu, co poskutkowało nieprzyjęciem obrazu do konkursu. Zasłużone uznanie nadeszło i tak; film otrzymał nominację do Oscara oraz Złotego Niedźwiedzia, a fenomenalną Jadwigę Barańską, uhonorowano w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.