Ale kino+
alekino+
Film. NOCE WIOSENNEGO UPOJENIA

NOCE WIOSENNEGO UPOJENIA

Spring Fever/Chun feng chen zui de ye wan
dramat, Hongkong/Francja, 2009, 116 min.
reżyseria: Ye Lou
obsada: Hao Qin, Jiaqi Jiang, Sicheng Chen, Wie Wu
Premiera w Ale kino+: 22.07.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 596 miejsce w rankingu
NOCE WIOSENNEGO UPOJENIA

Polska premiera nagrodzonego za scenariusz w Cannes w 2009 filmu "Noce wiosennego upojenia" w reżyserii jednego z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych chińskich reżyserów, Lou Ye. Twórca opowiada historię romansu, uwikłanego w skomplikowany miłosny wielokąt.

Wang Ping (Wu Wei) jest młodym, żonatym mężczyzną. Widzie też drugie, sekretne życie, w którym zaangażowany jest w homoseksualny romans. Swojego kochanka, Jiang Chenga (Qin Hao), przedstawia jako starego znajomego ze studiów. Żona bohatera, nauczycielka Lin Xue (Jiang Jiaqi), nie daje się zwieść tej naiwnej mistyfikacji. Wynajmuje bezrobotnego Luo Haitao (Chen Sicheng) i każe mu śledzić przyjaciela męża. Im więcej bohaterowie dowiadują się o sobie nawzajem, tym bardziej skomplikowana staje się ich emocjonalna sytuacja. Dla miłosnego wielokąta nie ma dobrego rozwiązania, a tragedia wisi w powietrzu.

Kariera reżysera LOU YE to historia śmiałego poruszania w kinie problematyki miłości i seksualności i, jednocześnie, burzliwe dzieje kłopotów filmowca z władzami chińskiej kinematografii. Jego debiutanccy "Weekendowi kochankowie" z 1995 roku zostali ocenzurowani. Następny film, fantastycznie przyjętą na świecie "Suzhou", w Chinach zakazano. Zaprezentowany w 2006 roku w Cannes "Letni pałac" wywołał skandal i reżyser znów trafił na czarną listę władz kulturalnych ChRL. Lou Ye obszedł ten zakaz, kręcąc swój następny film, "Noce wiosennego upojenia", z producentami z Francji i Hongkongu.

W "Letnim pałacu" Lou Ye zaszokował chińskich cenzorów śmiałością i dosłownością scen erotycznych oraz nawiązaniami do masakry na placu Tiananmen. W "Nocach wiosennego upojenia" posunął się o krok dalej, wkraczając na zakazany teren miłości gejowskiej. "Noce wiosennego upojenia" nie są jednak manifestem politycznym, tylko wrażliwym studium karkołomnej sytuacji emocjonalnej ludzi zaangażowanych w skomplikowany, nierozwiązywalny erotyczno-miłosny układ. Lou Ye proponuje intymne, impresjonistyczne kino, kręcone na cyfrowych kamerach w naturalnym oświetleniu. Realizm płynnie przechodzi w tym filmie w poetycką kreację, a nagrodzony w Cannes scenariusz skupiony jest nie na relacjonowaniu wydarzeń, a opowiadaniu o uczuciach bohaterów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...