Ale kino+
alekino+
Film. Nocna straż

Nocna straż

Nightwatching
film kostiumowy, Kanada/Francja/Wlk. Brytania/Polska/Niemcy/Holandia, 2007, 135 min.
reżyseria: Peter Greenaway
obsada: Agata Buzek, Andrzej Seweryn, Emily Holmes, Eva Birthistle, Jodhi May, Krzysztof Pieczyński, Maciej Zakościelny, Magdalena Smalara, Martin Freeman, Nathalie Press, Rafał Mohr
Premiera w Ale kino+: 17.04.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 104 miejsce w rankingu
Nocna straż

Jest rok 1642. Liczący się już i szanowany holenderski malarz Rembrandt (Martin Freeman) dostaje zlecenie namalowania grupowego portretu amsterdamskiej kompanii strzeleckiej. Przyjmuje zadanie pod naciskiem ciężarnej żony Saskii (Eva Birthistle). Kiedy przystępuje do pracy, odkrywa że arkebuzerzy kryją wiele mało chlubnych tajemnic.

Przygotowując szkice do obrazu prowadzi jednocześnie śledztwo. Znajduje coraz więcej dowodów na mordercze plany kompanii i ich spiskowe zamiary, a także na skrywany homoseksualizm i wykorzystywanie seksualne dwunastolatek z pobliskiego sierocińca. Tak rodzi się jeden z najsłynniejszych obraz Rembrandta "Nocna Straż". Kiedy później drobiazgowo analizuje go Jacob de Roy (Krzysztof Pieczyński), bez trudu wyławia szczegóły będące dowodem winy portretowanych strzelców. Dla samego Rembrandta "Nocna Straż" ma jednak również inne znaczenie. To niezwykłe płótno i tajemnica, którą dzięki niemu rozszyfrował rujnują jego pozycję w świecie sztuki i życie osobiste.

W kontekście dorobku Petera Greenawaya "Nocna Straż" jest dziełem niezwykłym. Prolog i epilog przedstawia nagiego Rembrandta targanego koszmarnymi wizjami, w których okrutnie mszczą się na nim wszyscy jego wrogowie. Resztę filmu wypełniają swobodne fantazje reżysera, wysnute w dużej mierze z autobiografii malarza, a przede wszystkim z perfekcyjnej, matematycznej, jak przystało na wielbiciela liczb i systemów, interpretacji obrazu. Sam twórca podkreślał, że "film jest hołdem dla twórczości Rembrandta, niemniej jednak powstaje również ku pamięci wielu innych wybitnych malarzy niderlandzkiego Złotego Wieku". Pytany o pomysł na fabułę wyjaśniał, że za punkt wyjścia przyjął pytania dotyczące malarza, m.in. w jaki sposób tak bogaty i szanowany malarz mógł skończyć jako nędzarz. Greenaway zastanawia się również jak rozumieć "Nocną Straż", odkrywając jej ukrytą symbolikę, patrząc na zagadkowe gesty postaci i wiedząc o przełamywanych w tym obrazie tabu.

"Nocna Straż", nagrodzona na festiwalach w Wenecji i Holandii, powstała z udziałem międzynarodowej obsady. Postać Rembrandta van Rijn zagrał Anglik Martin Freeman, znany widzom z takich filmów, jak "Rozstania i powroty", "Autostopem przez galaktykę" czy "Hot Fuzz. Ostre psy". Partnerowała mu irlandzka aktorka Eva Birthistle, która ma na koncie role m.in. w "Czułym pocałunku" Kena Loacha i "Śniadaniu na Plutonie" Neila Jordana. W obsadzie znalazło się również kilku Polaków. Krzysztof Pieczyński zagrał ważną postać Jacoba de Roya, a w pozostałych rolach świetnie sprawdzili się m.in. Andrzej Seweryn jako Piers Hasselburg, Agata Buzek jako Titia Uylenburg, Magdalena Smalara jako Martha czy Rafał Mohr jako Floris. Niezwykłą postać zagrała również Nathalie Press. Ta zjawiskowa angielska aktorka, znana w Polsce m.in. dzięki fenomenalnej roli w "Lecie miłości" Pawła Pawlikowskiego, zagrała Anioła Narodzin, z którym Rembrandt spotyka się na dachu swojego domu.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...