Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. NOCNY JASTRZĄB

NOCNY JASTRZĄB

Nighthawks
film akcji, USA, 1981, 95 min.
reżyseria: Bruce Malmuth
obsada: Billy Dee Williams, Nigel Davenport, Rutger Hauer, Sylvester Stallone
Premiera w Ale kino+: 17.02.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 502 miejsce w rankingu

"Nocnym jastrząb", tętniący gorączkową energią pojedynek pomiędzy zdeterminowanym nowojorskim policjantem, a bezlitosnym terrorystą, wszedł do klasyki kina akcji i stał się kolejnym szczeblem błyskotliwie rozwijającej się na początku lat 80. kariery odtwórcy głównej roli, Sylvestra Stallone.

Aktor wciela się w Deke'a DaSilvę, twardego i upartego gliniarza, który wraz ze swoim partnerem zostaje przydzielony do specjalnego zespołu antyterrorystycznego. Powodem tego awansu jest niejaki Wulfgar (Rutger Hauer) - niemiecki terrorysta od dawna bezskutecznie ścigany przez tajne służby całej Europy. Po krwawym zamachu w Londynie zbrodniarz przenosi się do Nowego Jorku. Wkrótce da pierwsze próbki swojego okrucieństwa, wiadomo jednak, że to dopiero wstęp do prawdziwej rozgrywki - Niemiec szykuje w Nowym Jorku najbardziej spektakularną akcję w swej haniebnej karierze. DaSilva szybko orientuje się, że Wulfgar to przeciwnik z jakim nie miał jeszcze do czynienia. Jedynym celem perfekcyjnie wyszkolonego, pozbawionego jakichkolwiek hamulców terrorysty jest sianie chaosu i zniszczenia. Z biegiem czasu między mordercą, a ścigającym go policjantem rodzi się szczególna więź. W tej grze zamach staje się sprawą drugorzędną - na pierwszy plan wysuwają się zacięte, obsesyjne zmagania dwóch mężczyzn, którzy toczą na ulicach Nowego Jorku bez wytchnienia prywatną wojnę.

Fabuła "Nocnego jastrzębia" nie wykracza poza schematy kina akcji, ale sugestywna, dynamiczna reżyseria DAVIDA MALMUTHA sprawia, że film wyrasta ponad przeciętny poziom sensacyjnych thrillerów. Malmuth wciągnął też wszystko co najlepsze z pary charyzmatycznych aktorów odtwarzających główne role. Sylvester Stallone jest tu w swoim żywiole. Na początku lat 80., kiedy realizowano "Nocnego jastrzębia" aktor kroczył od sukcesu do sukcesu. Miał już za sobą dwie pierwsze części cyklu przygód boksera Rocky'ego - filmy przyjęte z entuzjazmem nie tylko przez publiczność, lecz również krytykę. Następnym projektem Stallone'a miała być "Pierwsza krew", obraz, w którym aktor stworzył bodaj najsłynniejszą kreacją w karierze, postać niezwyciężonego komandosa Johna Rambo. Tymczasem w "Nocnym jastrzębiu" Stallone pokazał, że choć nie jest być może wybitnym artystą dramatycznym, to posiada jednak nieprzeciętną ekranową charyzmę i jako bohater kina akcji niewielu ma sobie równych. Godnym partnerem, a właściwie przeciwnikiem Stallone'a okazał się holenderski gwiazdor Rutger Hauer ("Autostopowicz", "Łowca androidów") - aktor stworzony wręcz do ról czarnych charakterów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...